Chmura bezpieczna i elastyczna

Beyond.pl to polska firma, która kapitałowo nie może równać się z globalnymi dostawcami chmury obliczeniowej, takimi jak Amazon, Google bądź Microsoft. Mimo to, będąc w Polsce czołowym dostawcą usług w tym obszarze, doskonale radzi sobie na rynku cloud computingu i data center.

Eksperci IDC twierdzą, że do 2024 roku świat technologii zmieni się diametralnie. Według nich widocznym trendem ma być wielochmurowość (multicloud), coraz większa rola lokalnych centrów danych w przetwarzaniu tych danych oraz wolność rozwiązań IT od technologii. „Mamy rok 2019, a w Beyond.pl te prognozy przekuliśmy już w rzeczywistość” – stwierdził Bartłomiej Danek, członek zarządu firmy.

Beyond.pl jest obecnie jedynym dostawcą usług cloud computingu i data center w Polsce, który poza udostępnianiem własnych zasobów chmury obliczeniowej (Vmware, e24cloud, Azure Stack) umożliwia dostęp do usług chmur globalnych, to znaczy do Microsoft Azure i Vmware on AWS. 

Dzięki temu, że oferuje kilka rozwiązań chmurowych, różne modele świadczenia usług, różne modele rozliczeń, nowoczesne zaplecze technologiczne DC oraz odpowiednio przygotowane zasoby ludzkie, zapewnia klientom wyjątkową elastyczność, gwarantując zbudowanie odpowiedniej infrastruktury IT oraz jej rozwój wraz z pojawiającymi się potrzebami czy zmianami na rynku. „Posiadamy architektów IT, którzy poznając potrzeby klientów, ich cele biznesowe, doradzają, jak zbudować optymalne kosztowo i efektywne wirtualne środowisko IT. O wyborze środowiska nie decyduje więc dostępna technologia, tylko cele biznesowe naszych klientów” – zaznaczył Maciej Madziała, IT Cloud Architect w Beyond.pl

Nowe rozumienie elastyczności

Rozpoczynając 4 lata temu budowę centrum danych z najwyższym poziomem bezpieczeństwa (Rated 4 ANSI/TIA 942), firma Beyond.pl wychodziła z założenia, że należy zbudować obiekt o maksymalnym możliwym standardzie, aby w przyszłości łatwiej spełniać inne normy branżowe (np. PCI DSS, SOC czy ISO 270018 itd.). I nie pomyliła się. Dziś już widać, że współczesny świat informatyki właśnie na standardy i normy kładzie coraz większy nacisk. Z tego powodu prawdopodobnie wiele centrów będzie miało problem w pozyskiwaniu uprawnień i spełnianiu kolejnych wymagań. Ale nie Beyond.pl. Dzięki temu, że zarząd firmy przewidział taki trend, firma sukcesywnie zdobywa międzynarodowych klientów i razem z nimi pozyskuje odpowiednie certyfikacje.

Beyond.pl – proponując swoje usługi – nie narzuca technologii ani rozwiązania. Dzięki temu klienci mogą wybrać odpowiednią opcję pod względem wydajności oraz kosztów, dokładnie taką, jakiej potrzebują i na jaką w danej chwili ich stać. Z kolei – dzięki umiejętności szybkiego dostosowywania się do zmieniających się trendów i technologii – organizacja zapewnia klientom dużą elastyczność w wyborze najlepszego dla nich rozwiązania IT, oferując kolokację, chmurę obliczeniową oraz gwarancję ciągłego rozwoju.

„Obecnie problemem polskich firm nie jest dostęp do rozwiązań chmury obliczeniowej. Problemem jest dostęp do samej usługi cloud computingu wolnej od konkretnej technologii wirtuali­zacji. Nie wszystkie firmy potrzebują dostępu do elastycznych i skalowanych zasobów IT, obarczonych drogimi licencjami. Ich potrzeby w stu procentach mogą być zaspokojone przez takie rozwiązanie jak e24cloud (KVM), w którym nie ma opłat licencyjnych. Kosztuje tylko realne wykorzystanie infrastruktury – powiedział Tomasz Sobol, dyrektor marketingu w Beyond.pl. – Oczywiście, istnieją aplikacje, które wymagają referencyjnej infrastruktury i licencjonowanych środowisk, jak na przykład SAP, Oracle, ale to nie oznacza, że pozostałe systemy muszą być umieszczone w tym samym środowisku. Mogą one korzystać z innej chmury obliczeniowej, optymalnej kosztowo czy też wyposażonej w bogatszą warstwę developerską i aplikacyjną. Doskonałym przykładem takiego myślenia multicloudowego jest Javier Polit CIO P&G, który w trakcie panelu dyskusyjnego The eMerge Americas conferences w Miami ogłosił, że w ciągu najbliższych kilku lat firma P&G będzie przenosiła zasoby do różnych chmur oferujących więcej możliwości rozwojowych, lepszą wydajność i optymalne koszty” – dodał Tomasz Sobol.

Drugą ważną cechą świadczonych usług jest neutralność telekomunikacyjna. Co to znaczy? Klienci sami wybierają operatora, z którego usług chcą korzystać. Obecnie neutralność dotyczy też rozwiązań chmurowych. Mogą wskazać usługę najbardziej odpowiednią dla siebie, ale też wybrać model świadczenia usługi, poziom wsparcia administracyjnego oraz sposób płatności.

Elastyczność jest również powiązana z tworzeniem hybrydowego środowiska IT, które – według ekspertów – będzie w przyszłości dominować. W Beyond.pl
oczywiście doskonale o tym wiedzą, dlatego poza chmurą opartą na rozwią­zaniach VMware firma oferuje wspomnianą platformę e24cloud, która stosuje open source. Między API e24cloud i API Amazon Web Services EC2 istnieje pełna zgodność, co pozwala przenosić projekty między Beyond.pl i Amazonem oraz automatyzować zarządzanie taką hybry­dową infrastrukturą.

Uruchomiona platforma Azure Stack pozwala klientom na wykorzystywanie lokalnych zasobów MS Microsoft (przechowywanie wrażliwych danych na serwerach w Polsce) i na łączenie ich z aplikacjami MS Azure. Podobnie jest w przypadku chmury Vmware – klienci mogą wybrać jeden z trzech różnych wariantów: mogą korzystać z zasobów Beyond.pl w publicznym lub prywatnym modelu; mogą korzystać z zasobów własnych on-premise w połączeniu z Beyond.pl, a mogą też korzystać z usług Vmware on AWS w połączeniu z zasobami własnymi czy udostępnionymi w centrum danych Beyond.pl.

Bezpieczeństwo

Skuteczna ochrona zasobów IT oznacza kompleksowe działanie i nacisk na podstawy bezpieczeństwa. Najważniejsze elementy tego bezpieczeństwa dotyczą infrastruktury, backupu, danych osobowych, zabezpieczenia przed problemami wynikającymi z utraty zasilania czy z awarii chłodzenia. Skuteczna ochrona gwarantuje też całodobowy monitoring oraz zapobieganie dostępowi nieupoważnionych osób. Bezpieczeństwo, które przekłada się na ciągłość działania aplikacji i systemów obsługujących miliardowe transakcje, ma swoją cenę – brak dostępu oznacza dla wielu firm duże straty, a czasem nawet utratę rynku na rzecz konkurencji. Z tego względu firmy coraz częściej kładą nacisk na strategię zarzą­dzania ciągłością działania.

Beyond.pl dysponuje dwoma centrami danych w Poznaniu. Lokalizacja flagowego obiektu, posiadającego certyfikację Rated 4 ANSI/TIA, nie jest przypadkowa i wynikała z wielu strategicznych decyzji, które już dziś okazują się słuszne, a w niedalekiej przyszłości będą stanowić o przewadze poznańskiej firmy. Wystarczy wymienić klika czynników. Pierwszy to lokalizacja – Poznań położony jest dokładnie w połowie drogi między Warszawą i Berlinem, a za chwilę inwestycje drogowe S5 oraz S11 umieszczą stolicę Wielkopolski w samym centrum obszaru, który obejmuje gros największych miast w Polsce, takich jak Szczecin, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Warszawę, Łódź, Katowice i Wrocław.

Po drugie, Poznań nie jest stolicą kraju, więc jest mniej narażony na manifestacje, strajki, blokady niewynikające z normalnego funkcjonowania aglomeracji miejskiej.

„Bezpieczeństwo IT powinno mieć dwa wymiary: z jednej strony środki ochrony muszą być dostosowane do naszych potrzeb, ale z drugiej – powinny zapewniać personalne poczucie bezpieczeństwa właścicielom firm i uświadamiać im, co się dzieje z ich danymi” – podsumował Bartłomiej Danek, członek zarządu Beyond.pl.