Firma o wysokim IQ

Z czasem Google zamieni się w formę sztucznej inteligencji, która będzie rozumiała wszystko, co dzieje się w sieci. W lot złapie, czego szukasz, i znajdzie to dla ciebie. Jeszcze nie jesteśmy w tym punkcie, ale zbliżamy się do niego z każdym dniem – powiedział Larry Page, jeden ze współtwórców najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie.

Wiele wskazuje na to, że podobna przyszłość czeka również pozo­stałe firmy. Sztuczna inteligencja (AI) będzie rozumiała, co dzieje się w organizacji, dzięki czemu nie tylko pozwoli menedżerom błyskawicznie dotrzeć do najważniejszych danych czy skontrolować kluczowe wskaźniki wzrostu, ale też podpowie im optymalne decyzje. Zanim jednak współczesne organizacje osiągną poziom samosterują­cych się firm, menedżerowie muszą stawić czoła wielu wyzwaniom, które niesie implementacja AI. Dlatego drugi numer polskiej edycji magazynu „MIT Sloan Management Review” poświęcamy w dużym stopniu właśnie tematyce sztucznej inteligencji.

Paweł Górecki, redaktor prowadzący MIT Sloan Management Review Polska.

Zaczynamy od artykułu Innowacyjny duet: człowiek i maszyna,w którympiszemy o tym, że inteligentne technologie zmienią rynek pracy nie dlatego, że zabiorą ludziom zajęcie, ale raczej dlatego, że zmienią charakter pracy wykonywanej przez człowieka oraz wprowadzą innowacyjność w głąb organizacji. Kolejny materiał, zatytułowany Sztuczna inteligencja w firmie to wymierne korzyści,omawia krok po kroku, jak wykorzystać AI do usprawniania procesów biznesowych. W tekście prezentujemy pięć zdolności i cztery praktyki, które pozwalają firmom generować wartość biznesową z zastosowań sztucznej inteligencji. Z treści przygotowanych przez polskich autorów polecamy tekst Ramię w ramię z robotami – pokazujący jak robotyzacja linii produkcyjnej staje się nie tylko dostępna, ale też opłacalna.

Mamy nadzieję, że nasze teksty pozwolą menedżerom oswoić się z obecnością rewolucyjnych technologii w organizacjach oraz zrozumieć, jak czerpać z nich największe korzyści, aby dzięki sztucznej inteligencji powstawały naprawdę inteligentne organizacje. Ale sztuczna inteligencja to nie jedyny temat, który poruszamy na łamach magazynu. Polecam też Państwu solidną dawkę wiedzy o wyzwalaniu innowacyjności, zwinności, automatyzacji oraz wszystkim tym, co jest ważne na styku technologii z biznesem. Zapraszam do lektury!