Jakie firmy potrafią nie tylko przetrwać w zmieniającym się i niepewnym otoczeniu, ale również odnosić w nim sukcesy? Tylko takie, które mają zdolność do szybkiej adaptacji, proaktywnego reagowania na zmiany oraz antycypowania przyszłych trendów. Fundamentem takich przedsiębiorstw są umiejętność nieustannego uczenia się, innowacyjność oraz zdolność do absorbowania nowych technologii i przekształcania ich w przewagę konkurencyjną.
Tymi atrybutami cechuje się organizacja gotowa na przyszłość (Future Ready Organization).
1. Na pierwszy plan wysuwają się geopolityka i globalna gospodarka.
Obecne czasy są naznaczone niestabilnością geopolityczną, która kształtuje globalne rynki. Przykłady takich napięć to nie tylko wojna w Ukrainie, lecz także sytuacje w innych regionach świata, gdzie na pierwszy plan wysuwają się konflikt między Izraelem a Palestyną oraz napięte stosunki pomiędzy Chinami i Tajwanem. W Europie zmagamy się z kryzysem migracyjnym, a globalny hegemon – Stany Zjednoczone – boryka się z polaryzacją społeczeństwa przed nadchodzącymi wyborami. Te, i nie tylko te, czynniki powodują, że firmy muszą funkcjonować w warunkach, gdzie trudno jest przewidzieć przyszłość i planować długoterminowe strategie. Na dodatek gospodarki zmagają się z coraz silniejszymi turbulencjami wynikającymi z dużych fluktuacji rynkowych, niestabilnych warunków makroekonomicznych oraz nieprzewidywalnych wydarzeń, takich jak pandemia COVID‑19. Firmy muszą być więc gotowe na gwałtowne zmiany, które mogą nastąpić z dnia na dzień, a fakt, że te zmiany nastąpią, jest jedynym pewnikiem w najbliższych latach.
2. Przeobrażenia natury geopolitycznej i gospodarczej.
Obecnie żyjemy w okresie przejściowym, gdzie dotychczasowy ład światowy, ukształtowany po II wojnie światowej, zaczyna się kruszyć. Symptomami nadchodzących przeobrażeń są wzrost znaczenia nowych potęg gospodarczych, takich jak Chiny, oraz zmieniające się układy sojuszy i relacji międzynarodowych. Problem w tym, że nie mamy jasności co do tego, jak będzie wyglądał przyszły ład globalny. Ten brak pewności tym bardziej wymaga od przedsiębiorstw elastyczności i gotowości na różne scenariusze.
XXI wiek cechuje się niespotykanie szybkim rozwojem nowych technologii.
Sztuczna inteligencja, big data czy automatyzacja zmieniają sposób działania firm, ale także redefiniują całe branże i modele biznesowe. Odgrywają przy tym podwójną rolę, jako siła burząca i kreująca. Z jednej strony technologie mogą destabilizować tradycyjne modele biznesowe, z drugiej zaś oferują nowe możliwości dla tych firm, które potrafią je skutecznie wdrożyć i zintegrować z codziennymi procesami.
Zachęcamy do lektury naszego magazynu