Nowoczesne usługi telekomunikacyjne pomagają firmie Inter Cars we wsparciu rozwijającego się dynamicznie biznesu. Dzięki wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań telefonii IP największy w Europie Środkowej dystrybutor części znacząco obniżył koszty komunikacji wewnątrz firmy.
Inter Cars jest niekwestionowanym liderem rynku sprzedaży części do aut zachodnioeuropejskich, a po połączeniu z firmą JC Auto – także japońskich. Dzięki tej fuzji Inter Cars stał się właścicielem najbogatszej, złożonej z ponad 200 tysięcy pozycji, oferty w Polsce. Firma funkcjonująca w modelu franszyzowym działa przede wszystkim jako wyspecjalizowany partner logistyczny, organizujący i finansujący przepływ towarów od producentów do lokalnych dystrybutorów i klientów końcowych.
Licząca prawie 120 placówek sieć obsługuje kilkadziesiąt tysięcy warsztatów. To właśnie oczekiwania i przyzwyczajenia tej grupy klientów, przynoszącej 95% przychodów firmie Inter Cars, zmuszają dystrybutora części do stałego podnoszenia poziomu realizowanych usług telekomunikacyjnych. „Dla właścicieli warsztatów wciąż najpewniejszym sposobem zamówienia pozostaje kontakt telefoniczny. Elektroniczny serwis do składania zamówień rozwija się dynamicznie. Jednak tą drogą przyjmujemy nadal zaledwie 25% zamówień”, mówi Robert Kucharczyk, dyrektor pionu informatyki w Inter Cars.
Elastyczne zarządzanie ruchem telefonicznym
Od dziesięciu lat najważniejszym dostawcą usług telekomunikacyjnych dla Inter Cars pozostaje Netia. Dystrybutor części zamiennych był jednym z pierwszych klientów; jeszcze w latach dziewięćdziesiątych skorzystał z radiowej infrastruktury dostępu, która pozwalała na podłączenie telefonu w nawet najbardziej oddalonych zakątkach kraju.
Dzięki wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych Inter Cars nie tylko osiągnął spore oszczędności, ale także usprawnił komunikację z klientami.
Dziś Inter Cars korzysta z szerokiej gamy usług operatora: od transmisji głosu i danych po wsparcie usług telefonicznego centrum obsługi klienta (call/contact center). Dzięki wdrożeniu rozwiązań zbudowanych na sieci VoIP (Voice over IP), umożliwiającej transmisję głosu w sieciach teleinformatycznych, znacząca część wewnętrznego ruchu telefonicznego Inter Cars odbywa się po minimalnych kosztach, w ramach comiesięcznych opłat za utrzymanie łączy telekomunikacyjnych (Multiprotocol Label Switching – MPLS). Do zarządzania połączeniami Inter Cars wykorzystuje specjalną centralę firmy Nortel, która dzięki nadanym parametrom zestawia najtańsze możliwe połączenia. „Dzięki połączeniu sieci wewnętrznej z łączami operatora, a już wkrótce także z sieciami dostawcy usług telefonii mobilnej, możemy elastycznie zarządzać także ruchem telefonicznym wychodzącym i na przykład łączyć rozmowy międzymiastowe po stawkach lokalnych”, wyjaśnia Robert Kucharczyk.
IP korzyści
Wdrożenie nowoczesnej telefonii IP przyniosło kilka podstawowych korzyści. Po pierwsze, średnio o kilka tysięcy złotych miesięcznie obniżyło koszty ponoszone na obsługę telekomunikacyjną. Po drugie, umożliwiło sprawne przełączanie rozmów. Dzięki temu dzwoniący do Inter Cars właściciel warsztatu ma pewność, że trafił do osoby, która ma wiedzę na temat potrzeb jego firmy. „Co prawda, integracja systemów zapewnia sprawną dystrybucję informacji i gwarantuje, że każdy z pracowników Inter Cars może mieć wiedzę na temat każdego z klientów. Jednak dla naszych odbiorców wciąż jest ważne to, że kontaktują się z konkretnymi osobami z tego samego oddziału”, mówi Robert Kucharczyk. Po trzecie, pozwoliło na wykorzystanie nowych funkcji samych aparatów. Telefony IP pozwalają na: zestawianie połączeń konferencyjnych, zawieszanie i przenoszenie połączeń (call forward), programowanie klawiszy szybkiego wyboru, identyfikację numeru lub imienia i nazwiska osoby dzwoniącej, wprowadzenie mechanizmów poczty głosowej.
Wdrożenie tak nowoczesnego rozwiązania telekomunikacyjnego to dopiero wstęp do dalszych usprawnień. Dzięki wdrożeniu rozwiązań telefonii IP korzystający z aparatów mogą otrzymać dostęp nie tylko do funkcji telefonicznych, ale i do aplikacji usprawniających codzienną pracę, takich jak zunifikowane systemy przesyłania wiadomości. Umożliwiają one dostęp do poczty głosowej, a także maila, elektronicznego kalendarza i portali komunikacyjnych. Korzystający z telefonu ma dzięki nim możliwość wyboru preferowanego sposobu kontaktu. Pozwala to na szybki kontakt w pilnych sytuacjach bez równoczesnego uprzykrzania pracy ciągłymi telefonami. Każdy z użytkowników systemu może mieć dostęp do informacji o tym, jaki jest status pracowników zalogowanych do sieci.