CZY WIESZ, ŻE: Największym przegranym na blokadzie produktów Huawei w USA może być Google.
Chiny to najważniejszy rynek świata – także w kategorii smartfonów. Jeśli ktoś potrzebuje dowodu, to o taki postarał się Donald Trump, blokując na pewien czas sprzedaż produktów Huawei w Stanach Zjednoczonych. Mimo tej blokady Huawei sprzedał w pierwszej połowie 2019 roku aż 24% więcej smartfonów (118 mln sztuk) w porównaniu z tym okresem w roku poprzednim. Skąd ten sukces? Właśnie stąd, że 64% wszystkich smartfonów Huawei zakupionych zostało w Chinach.
Nowy system operacyjny Huawei
Tak jak przewidywaliśmy w analizie kryzysu gospodarczego na linii Chiny – Stany Zjednoczone, embargo na stosowanie amerykańskich technologii może się teraz odbić rykoszetem – stracą na tym amerykańscy, a nie chińscy producenci. Jednym z największych poszkodowanych może okazać się Google, rozwijający Androida – najpopularniejszy system operacyjny do urządzeń mobilnych na świecie. Najpopularniejszy… jeszcze. Bo Huawei oficjalnie pokazał – właśnie dziś – swój własny system. Nosi on nazwę HarmonyOS (na rynku chińskim: HongmengOS).
HarmonyOS has just been announced at #HDC2019! How are we going to build an all‑scenario smart ecosystem and experience? How will we overcome the challenges of future OS for connected things? Stayed tuned with us to find out. pic.twitter.com/x7ZbgcEy2d
— Huawei Mobile (@HuaweiMobile)
https://twitter.com/HuaweiMobile/status/1159720783855460352?ref_src=twsrc%5Etfw
Używając kolokwialnego wyrażenia: Android ma przerąbane. Z dwóch powodów.
Po pierwsze, „dzięki” amerykańskiemu embargu rozwojem tego systemu mobilnego zainteresowane jest już nie tylko Huawei, ale także inni chińscy producenci: Xiaomi, OPPO i Vivo. Tu ważny szczegół: w sumie sprzedają oni większość smartfonów z systemem Android na świecie (dane za I kwartał 2019 r.).
Po drugie, nowym systemem mobilnym Huawei szczerze zainteresowani są sami Chińczycy, czyli konsumenci z tego „najważniejszego rynku świata”. Tak przynajmniej wynika z ankiety przeprowadzonej w maju tego roku na próbie 1411 chińskich respondentów. Ciekawie dobranych: użytkowników internetu, osób związanych z produkcją smartfonów i rozwijaniem aplikacji mobilnych:

Jeśli Android przestałby być najpopularniejszym systemem w Niemczech, Rosji czy nawet Stanach Zjednoczonych, to trudno – Google przeszedłby jakoś nad tym do porządku dziennego. Ale jeśli Android przestanie być najpopularniejszym systemem mobilnym w Chinach, to Google ma poważny problem. Jak to powiedział kiedyś Bill Gates: na rynku mobilnym jest miejsce dla dokładnie jednego systemu operacyjnego, który nie byłby związany z Apple’em.
Inspiracje z serii CZY WIESZ, ŻE są jak dobra kawa i chwila relaksu w pracy.
Jeśli chcesz pogłębić umiejętności stosowania nowych technologii w biznesie, zapraszamy na stronę główną MIT Sloan Management Review Polska.