5 trendów technologicznych, które zrewolucjonizują biznes

W ubiegłym roku Accenture wydała coroczny raport opisujący wyniki ankiety przeprowadzonej na ponad 6 tysiącach menadżerów IT z całego świata. Autorzy badania zdefiniowali trendy technologiczne, które zdaniem ankietowanych zrewolucjonizują biznes.

Najważniejszą właściwością obecnej rewolucji technologicznej jest to, jak bardzo wpływa ona nie tylko na biznes, ale też społeczeństwo, kładąc podwaliny pod dalszy rozwój. Przedstawiamy 5 trendów technologicznych, które mogą zmienić obraz świata.

Obywatel AI

Możliwości sztucznej inteligencji stale rosną, a wraz z nimi jej wpływ na ludzkie życie. AI wykorzystywana jest w wielu dziedzinach życia – tak w sytuacji prowadzenia firmy, jak i poza nią. Dla przedsiębiorstw oznacza to wdrażanie takiej sztucznej inteligencji, która nie jest tylko wytrenowana pod kątem wykonywania określonych zadań, ale takiej, która jest w stanie działać jako odpowiedzialny przedstawiciel firmy i produktywny członek społeczeństwa.

Rozszerzona rzeczywistość

Immersywne doświadczenia zmieniają sposób, w jaki ludzie przyswajają informacje, jak przezywają a także jak komunikują się z sobą nawzajem. Rozwój rozszerzonej rzeczywistości sprawi, że odległość i czas nie będą miały znaczenia. Redfin, firma z branży nieruchomości wdrożyła tą technologię do sprzedaży. Oferuje klientom dostęp do pełnej symulacji 3D mieszkań, a ci mogą je oglądać bez wychodzenia z domu. Startup Virtual Xperience oferuje podobne rozwiązania firmom deweloperskim, które są w stanie pokazywać i sprzedawać mieszkania nawet przed rozpoczęciem budowy.

Prawdziwość danych

Biznes jest bardziej oparty na danych niż kiedykolwiek, ale niedokładne, lub zmanipulowane informacje grożą poważnymi konsekwencjami. Według ankiety wykonanej przez Accenture aż 82% dyrektorów przyznaje, że ich organizacje coraz częściej wykorzystują dane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji na niespotykaną dotąd skalę. Bez ustalenia prawdziwości lub dokładności swoich danych, firmy stają się wrażliwe na nowe zagrożenia. Autorzy raportu powołują się na inne artykuł HBR [https://hbr.org/2017/09/only-3-of-companies-data-meets-basic-quality-standards] pokazujący, że aż 97% decyzji biznesowych opartych jest na danych, których jakość sami menadżerowie określają jako „niedopuszczalną”.

Współpraca na każdym froncie

Współczesne partnerstwa biznesowe są oparte nie tylko na strategii, produktach i usługach, ale także na połączeniu roznych rozwiązań technologicznych. GE i Microsoft zintegrowały swoje platformy Predix i Azure. SAP, Hitachi, JPMorgan Chase tworzą nowe rozwiązania oparte na blockchain, natomiast firmy Ford i Lyft zobowiązały się wspólnie strwożyć flotę bezzałogowych taksówek do roku 2021. Dalszy rozwój technologiczny będzie zależał od takich właśnie partnerstw.

Nowe infrastruktury przetwarzania danych

Wiele firm zakłada, że ich obecna infrastruktura techniczna wystarczy do obsługi rosnącej liczby rozmaitych obliczeń. Eksperci alarmują jednak, że nowe potrzeby będą wymagały kompletnego remontu istniejących systemów. Niektóre firmy podejmują już pierwsze kroki w tym kierunku. Na przykład firma Land O’Lakes wdrożyła pół-autonomiczne ciągniki, które podejmuj decyzje dotyczące sadzenia roślin. Dzięki temu ilość plonów zwiększyła się od 3 do 5 razy. Przedsiębiorstwa powinny gruntownie przebudować swoją infrastrukturę, jeżeli chcą w pełni wykorzystywać dorobek najnowszych technologii.

Zobacz też: Działaj jak start-upy