CZY WIESZ, ŻE: mimo prognoz sceptyków wartość giełdowa firmy Tesla cały czas rośnie i bije kolejne rekordy.
Kilka dni temu wycena akcji Tesli niemal przekroczyła poziom 500 dolarów. Co to oznacza?
Tylko w ciągu ostatnich kilkudziesięciu dni wartość spółki wzrosła o ponad 45%.
W porównaniu do czerwca 2019 wartość Tesli wzrosła o niemal 300%.
Spółka stopniowo zbliża się do wartości 100 mld dolarów i już dziś jest wyceniana wyżej niż jakikolwiek inny amerykański producent samochodów.
A tak naprawdę Tesla wyceniana jest w tym momencie wyżej niż niemal wszystkie firmy motoryzacyjne świata, poza Volskwagenem (ok. 100 mld dolarów) i Toyotą (ok. 230 mld dolarów).

Jak czaruje Elon Musk?
Jeśli chodzi o czarowanie inwestorów, to o metodach stosowanych przez Elona Muska można powiedzieć co najmniej jedno – są skuteczne. Wystarczy spojrzeć na proste dane. Wyceniana na ok. 85 mld dolarów Tesla sprzedała w 2019 roku 367 386 aut na całym świecie. Natomiast Ford w sprzedał w 2019 roku 2 422 698 aut w samych Stanach Zjednoczonych i… wyceniany jest na mniej niż 37 mld dolarów.
Czy zatem wartość Tesli jest – jak twierdzi część ekspertów – nadmiernie napompowana? Nie warto spieszyć się z taką oceną, bo firma Elona Muska nieraz udowadniała, że jest w stanie zaoferować naprawdę przemyślaną strategię rozwojową. Zaś obecna wartość akcji Tesli nie wynika bynajmniej tylko z tego, że prezes firmy potrafi wykonać specjalny taniec przyciągający inwestorów.
W rzeczywistości skok wartości Tesli bazuje na kilku ważnych sukcesach firmy z ostatniego czasu. Firma wykazała wyraźny zysk w III kwartale 2019 roku, zwiększyła poziom produkcji w IV kwartale, zaprezentowała przyjęty dość pozytywnie (przynajmniej przez miłośników ekstrawagancji) model Cybertruck, a przede wszystkim rozpoczęła produkcję Modelu 3 w Chinach, uzyskując równocześnie zwolnienie z 10‑procentowego podatku.
Aktualizacja [15.01.2020]
W ciągu ostatnich kilku dni wycena akcji Tesli urosła o około 10 kolejnych punktów procentowych i przekroczyła w szczytowym momencie wartość nawet 547 dolarów za akcję.