Pierwszy kongres MIT Sloan już za nami [RELACJA]

W czwartek na warszawskiej Legii oficjalnie zadebiutowała polska edycja MIT Sloan Management Review. Podczas uroczystej gali światowi eksperci, wizjonerzy i innowatorzy mówili o tym, jak technologie zmieniają biznes oraz jak dzięki technologiom wygrywać w zmieniającym się świecie.

17:15 Podsumowanie – Witold Jankowski

We’ll be back – obiecał Witold Jankowski, prezes ICAN Institute, zapowiadając kolejną edycję kongresu MIT Sloan Management Review Polska. Przyspieszmy rozwój technologii, poddawajmy nasze organizacje stress-testom, eksperymentujmy – zachęcał gości.

16:40 Prelekcja Nowy model produkcji audiowizualnej – Sławomir Idziak

Marnotrawstwo w filmie polega na prostej rzeczy – inwestowaniu w scenariusz. Z wybitnego scenariusza może powstać mierny film, a z kiepskiego scenariusza arcydzieło.

Sławomir Idziak
Czas na nowe podejście do tworzenia filmów. Montowanie ich w czasie rzeczywistym, by jak najlepiej odzwierciedlały wizję artysty

Cinebus to ekonomiczne studio filmowe, które pozwala młodym ludziom robić filmy z efektami wizualnymi – wyjaśnia idee swojego projektu Sławomir Idziak.

Narodziny, życie i koniec życia filmowca sprowadza się do trzech stacji, czyli szkoły filmowej – mówi Sławomir Idziak, który z sukcesem łączy karierę wybitnego filmowca i wykładowcy.

16:00 Prelekcja The Next IT: Innovation Transformation – Michael Schrage

Słyszeliśmy, że kultura zjada strategię na śniadanie. Moim zdaniem kultura zjada strategię na śniadanie, obiad, kolację i przekąski.

Michael Schrage
Każde nasze kliknięcie sprawia, że algorytmy Google’a sa mądrzejsze. Google odkrył jak wykorzystać zasoby ludzkie. A jak moja firma może to zrobić? – zachęca do zadania sobie tego pytania Michael Schrage.

Firmy zbyt często skupiają się na wymiarze finansowym innowacji. Tymczasem należy zmienić perspektywę i zastanowić się, jak przekształcić najlepszych i typowych klientów swojej firmy dzięki nowym rozwiązaniom. Jeżeli chcemy stworzyć mapę inwestycji transformacji cyfrowej musimy wiedzieć, kim jesteśmy i kim są nasi klienci. Innowacje to kapitał w kreatywność naszych klientów – namawia do zmiany stylu myślenia o innowacjach Michael Schrage.

Czy wasza firma patrzy na dane jak na atut? Czy wymienia je w sprawozdaniach? Amazon tak robi – mówi Michael Schrage.

Nie chodzi o optymalizacje procesu, chodzi o to, by proces był wzmocniony przez swój rezultat. Należy patrzeć na zmiany technologiczne poprzez pryzmat cyklu wartości.

Michael Schrage

Technologia zmienia kapitał ludzki. Wspomaga to, co ludzie są w stanie robić. Kluczowym aspektem transformacji są możliwości – przekonuje Michael Schrage, jeden z najbardziej prowokujących na świecie myślicieli o innowacjach oraz ceniony ekspert od cyberbezpieczeństwa.

15:36 ŚCIEŻKA DIGITAL LEADERSHIP: prelekcja #TechCBRE: Czy firma
doradcza może być firmą technologiczną? – Krzysztof Mogielski, CBRE

Konsumenckie nawyki tworzą oczekiwania wobec firm. Dzisiaj pisząc do obsługi klienta w Netfliksie uzyskamy odpowiedź w półtorej minuty. Małe firmy nie mogą odstawać od gigantów – sugeruje Krzysztof Mogielski, ekspert z ponad 10-letnim doświadczeniem w obszarze Digital & Technology.

Właściwe „oprzyrządowanie” w technologie to klucz do efektywnego wykorzystania doświadczenia i wiedzy.

Krzysztof Mogielski
Usprawnienia, czyli możliwość realizacji zadań szybciej, taniej i lepiej skłaniają do inwestowania w technologie – mówi Krzysztof Mogielski.

15:20 ŚCIEŻKA DIGITAL LEADERSHIP: prelekcja Transfer technologii – otwartość, innowacyjność i państwo – Bartosz Sokoliński, Agencja Rozwoju Przemysłu

Innowacje to nie tylko pieniądze! Innowacje to myślenie o przyszłości – przypomina Bartosz Sokoliński z ARP.

Bartosz Sokoliński: Wspieramy technologie przyszłości.

Nie ma innowacji bez błędów. Musimy się nauczyć popełniać błędy i przestać za nie karać – przypomina Bartosz Sokoliński z Agencji Rozwoju Przemysłu podczas swojej prelekcji w ramach ścieżki Digital Leadership.

15:00 ŚCIEŻKA DIGITAL LEADERSHIP: prelekcja Cyfrowe przywództwo
według Stanisława Lema i Philipa K. Dicka

Oto 5 wskazówek dla liderów od Pawła Motyla, które pozwolą przeżyć w świecie wykładniczego postępu:

  1. Czytaj science fiction
  2. Poszukaj swojego własnego hackera
  3. Posmakuj odwróconego mentoringu
  4. Pomyśl o nowej krzywej S
  5. Ciesz się dniem

Od wieków mamy różne religie, różne systemy polityczne, różne kultury. Dotychczas jako ludzkość nie potrafiliśmy się w pewnych obszarach zgodzić, a teraz musimy przygotować w szybkim czasie uniwersalne instrukcje podejmowania etycznych decyzji dla sztucznej inteligencji.

Paweł Motyl

Kto korzysta z czytnika ebooków? – tym intrygującym pytaniem przywitał się z uczestnikami Paweł Motyl, czołowy europejski ekspert w dziedzinie przywództwa, podejmowania decyzji i efektywności osobistej. A potem zdradził, że tak naprawdę to wcale nie najnowsze urządzenie, bo pisał już o nim Stanisław Lem w „Powrocie z gwiazd”(1961) .

Paweł Motyl opowiada o tym, jak niemożliwe staje się na naszych oczach możliwe. Wydrukowany ser, wydrukowana metalowa kładka, hamburgery in vitro – to już istnieje.

14:40 ŚCIEŻKA DIGITAL LEADERSHIP: prelekcja Megatrendy w IT – Marcin Olszewski, HP

Megatredny to coś, co próbujemy przewidzieć.

Dzięki coraz szybszemu postępowi technologicznemu nasz gwałtownie zmieniający się świat staje się coraz lepiej skomunikowany i coraz bardziej uzależniony od technologii cyfrowych, co wpływa na tryb naszego życia, pracę i sposób wspólnego spędzania czasu. Uber i Airbnb są dobrymi przykładami nowych modeli biznesowych, których funkcjonowanie umożliwia stale połączona z Internetem gospodarka „na żądanie”. Ich sukces sygnalizuje początek społecznej i konsumenckiej fazy cyfryzacji. W miarę pojawiania się coraz większej liczby firm obsługujących klientów za pośrednictwem ofert cyfrowych, nowe technologie będą szybko docierały z poziomu przedsiębiorstwa do jednostki – zauważa Marcin Olszewski, dyrektor zarządzający  HP Inc Polska Sp. z o.o.

14:25 ŚCIEŻKA DIGITAL LEADERSHIP: prelekcja Jak osiągnąć ROI
z wdrożenia systemu już kilka tygodni po starcie projektu? – Jacek Zawłocki, Craftware

Gdy zmienimy podejście do wdrożenia na bardziej zwinne, to nowy software szybciej przyniesie nam korzyści – podsumował swoje wystąpienie podsumował Jacek Zawłocki z Craftware.

Kończy się era topornych wdrożeń! – zapewnia Jacek Zawłocki, architekt IT, prezes i współzałożyciel Craftware, które w 2019 roku zdobyło nagrody dla najlepszego partnera Salesforce w regionie „TOP EBU Partner FY19” i „TOP Marketing Cloud Partner FY19”.

Warto dzielić wdrożenie na interwały. Dzięki temu krzywa kosztów i dochodów zaczyna się krzyżować – radzi Jacek Zawłocki.

14:00 ŚCIEŻKA TECHNOLOGY: prelekcja Blockchain i zarządzanie tożsamością jako nowe narzędzia w transformacji cyfrowej – Grzegorz Gołda, Cloudware

Grzegorz Gołda odczarowuje blokchain.

14:00 ŚCIEŻKA DIGITAL LEADERSHIP: prelekcja Leadership w dobie cyfrowej transformacji – Dariusz Kwieciński, Fujitsu

Jasna wizja i strategia, postawienie klienta w centrum zainteresowania, pozytywny skutek dla społeczeństwa, solidny ekosystem to cztery klucze do sukcesu współczesnej firmy – wskazuje Dariusz Kwieciński.

Zmiana roli CIO rodzi wiele pytań, ale dowodzi też rosnącego znaczenia technologii w biznesie.

Firmy już nie patrzą na IT jak na źródło kosztów i problemów, lecz jak na motor biznesu. CIO coraz częściej zasiadają w zarządach i mają wpływ na kształtowanie przewagi konkurencyjnej organizacji.

Dariusz Kwieciński, Fujitsu

Rewolucja centrów usługowych zmierza w kierunku podejmowania coraz bardziej ambitnych zadań. Fujitsu przenosi R&D do Polski – dzieli się swoimi spostrzeżeniami Dariusz Kwieciński.

13:15 ŚCIEŻKA DIGITAL LEADERSHIP: Ppelekcja The lifespans of technologies and their effect on socjety – Horace Dediu

Biznes powinien analizować dane na temat otoczenia oraz rynku sięgając do danych historycznych nawet sprzed stu lat, aby zrozumieć, w jaki sposób upowszechniały się technologie i jak wpływało to na przetrwanie firm.

Horace Dediu

„Dziś mamy trzy kategorie użytkowników: wczesnych (używających nowej technologii na bardzo wczesnym etapie), późnych oraz głównych. Rośnie dziś pierwsza grupa użytkowników. Przekłada się to na cykl życia produktów, który stale maleje, co z kolei stanowi zagrożenie dla wielu biznesów” – ostrzega Horace Dediu.

Jak zmienia się cykl życia technologii, a jak zmienia się cykl życia ludzi? Horace Dediu ma na pytanie odpowiedź.

Życie technologii się kurczy. Dzisiaj technologie rodzą się szybko i szybko znikają. W pewnym momencie po prostu kończą się możliwości ich wzrostu. Oznacza to, że mamy coraz mniej czasu na monetyzowanie innowacyjnych rozwiązań.

Horace Dediu

Wracamy po przerwie. Ścieżkę Digital Leadership otwiera Horace Dediu – analityk biznesowy i ekspert zajmujący się przełomowymi technologiami. Doceniają go najbardziej opiniotwócze na świecie media, które cytowały go już ponad 350 000 razy. Magazyn „Fortune” nazwał go „King of Apple Analysts”.

Horace Dediu stworzył asymco.com – witrynę zajmującą się analizą rynku, która zrewolucjonizowała dostęp do pogłębionej analizy branżowej. Jest także autorem jednego z najpopularniejszych podcastów dotyczących technologii i strategii biznesowych: The Critical Path.

13:15 ŚCIEŻKA TECHNOLOGY: Prelekcja Scaling & Trusting AI – Anna Topol

W 1997 zachwycaliśmy się, że sztuczna inteligencja wygrywa w szachy z arcymistrzem Kasparowem. W 2011 roku sztuczna inteligencja – system Watson – wygrywała teleturniej, dziś rozwiązania AI prześcigają człowieka w coraz większym obszarze.

Anna Topol
Anna Topol: Musimy się zastanowić, czym jest sztuczna inteligencja, zrozumieć, że jest to coś więcej niż tylko nowoczesna technologia. To podstawa rozwoju. Każde przedsiębiorstwo musi postawić na rozwinięte technologie.

Ścieżkę Technology otwiera Anna Topol – wybitna inżynier, która na co dzień pełni funkcję CTO w globalnym laboratorium THINK Lab utworzonym przy IBM Industry Research Group.

Sztuczna inteligencja jest nową informatyką. Aż 94% firm wierzy, że to AI jest kluczem do przewagi konkurencyjnej.

Anna Topol

11:20 Prelekcja Power, not empowerment – Patty McCord

Zmień sposób, w jaki pracuje twoja organizacja. Działaj szybko i szybko reaguj. Nie trać czasu na formalności.

Patty McCord

„Dawaj wolność i niezależność” – to najważniejsza zasada zarządzania ludźmi w cyfrowym świecie biznesu, niedoceniana przez wielu współczesnych liderów. Zdaniem Patty poczucie autonomii wydobywa z ludzi zarówno zaangażowanie, jak i kreatywność.

„Firma to nie rodzina. Projektując zespół, nie budujesz rodziny, lecz grupę osób, które muszą zrealizować swoje cele. Budowanie jest bardzo ważne” – przekonuje Patty McCord, wskazując na znaczenie rekrutacji oraz doboru pracowników.

Patty McCord
Zdaniem Patty McCord nie ma gotowych rozwiązań na kulturę innowacyjności. Każda firma musi poszukiwać własnej formuły sukcesu.
Fot. Tomasz Kulas

Uważaj! Skomplikowany, uciążliwy system zarządzania ludźmi, który został opracowany w ciągu całego stulecia, nie jest po prostu odpowiedzią na wyzwania, przed jakimi stoją firmy w dwudziestym pierwszym.

Patty McCord

Nie możesz być dobry w udzielaniu informacji zwrotnej, jeśli nie praktykujesz tego na co dzień – przekonuje Patty McCord.

Patty McCord
Patty McCord zainspirowała wszystkich do nowego spojrzenia na zarządzanie talentami.
Fot. Tomasz Kulas

Istnieje dużo sposobów, by sprawić, że ludzie będą wykonywać swoją pracę najlepiej jak potrafią. Nie ma na to jednego sprawdzonego przepisu. To jest podróż, podczas której każda firma musi odnaleźć na to własny przepis. Kultura Netfliksa może dostarczyć jedynie inspiracji.

Patty McCord, Netflix

Na scenie pojawiła się uśmiechnięta i przedowcipna Patty McCord. To współtwórczyni sukcesu Netfliksa i uznana konsultantka w zakresie budowania angażującej kultury organizacyjnej i zarządzania talentami. Doradza globalnym firmom technologicznym, a także start-upom, a teraz opowiada uczestnikom o tym jak inspirować swoich pracowników.

Patty McCord
Patty McCord to rewolucjonistka Doliny Krzemowej, która odpowiada za kulturę innowacyjną Netfliksa.
Fot. Tomasz Kulas

10:50 Prelekcja Transformacja przez innowacje – Jarosław Broda, TAURON

Na samych trendach nie zbudujemy nowej jakości energetyki. Nie powinniśmy czekać na bieg wydarzeń. Musimy coś zrobić dzięki kiełkującym w głowach naukowców innowacjom. Po stronie biznesu jest ich implementacja i poszukiwanie biznesowego zastosowania nowych rozwiązań pozwalających ograniczyć emisję, zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii czy prowadzić gospodarkę w obiegu zamkniętym.

Jarosław Broda, TAURON – partner strategiczny kongresu
Wzrost świadomości, demokratyzacja i digitalizacja odmieniły spojrzenie społeczeństwa na sektor energetyki. A to wymusza na nim wielkie zmiany.

„Lepiej zrozumieliśmy, na czym polega nasz wpływ na środowisko naturalne. Nastąpiła duża demokratyzacja społeczeństwa, coraz więcej osób chce i wie, że może mieć wpływ na otoczenie. A ponadto jesteśmy świadkami wszechobecnej digitalizacji” – tłumaczy zmianę patrzenia na energetykę Jarosław Broda, wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem i rozwoju. Ekspert prezentuje TAURON – partnera strategicznego kongresu MIT Sloan Management Review Polska.

Ekologia to przede wszystkim niskoemisyjna albo zeroemisyjna gospodarka, odnawialne źródła energii, gospodarka odnawialna. W tych obszarach też możemy, a nawet powinniśmy wykorzystywać digitalizację – przekonujeJarosław Broda.

09:55 Prelekcja Emerging Tech Trends – Jason Pontin

„Technologia nie jest dobra, ani nie jest zła. Możesz szybko zniszczyć miasto, ale możesz też stworzyć czystą energię. Technologia ma siłę czynienia dobra i zła – tylko od ludzi zależy, jak ją wykorzystają” – podsumował swoje wystąpienie Jason Pontin.

Na co dzień Jason Pontin prowadzi fundusz inwestycyjny Flagship Pioneering. Wymieniając technologie, które odmienią nasze życie, zdradził, że jego firma bardzo często inwestuje w nowoczesne badania nad mikrobiomem. Dzięki wiedzy o mikrobiomie można tworzyć leki i osiągać lepsze rezultaty leczenia chorób metabolicznych, zapalnych i zakaźnych, lecz także zwiększać plony i odporność, a nawet ratować populacje owadów.

Jason Pontin
90% niezawodności AI to za mało dla samochodów automatycznych.
Fot. Tomasz Kulas

O 10 przełomowych technologiach, które zrewolucjonizują świat mówi Jason Pontin, jeden z największych autorytetów w dziedzinie przyszłości technologii i innowacji, uznany wizjoner i publicysta.

„Nowe technologie eliminują stare zawody, ale też sprawiają, że pojawia się zapotrzebowanie na nowe profesje, które często nawet sobie trudno wyobrazić”.

Jason Pontin

Jason Pontin
To pierwsza wizyta Jasona Pontina w Polsce.
Fot. Tomasz Kulas

09:50 Przemówienie B. Bix Aliu

„Polskie firmy muszą wykorzystywać pełen potencjał nowych technologii” – przekonuje B. Bix Aliu, Chargé d’affaires a.i. Ambasada USA w Polsce.

09:45 Paul Michelman zdradza szczegóły partnerstwa ICAN Institute z amerykańskim wydawcą „MIT Sloan Management Review

„Bądźmy optymistami” – zachęca Paul Michelman, redaktor naczelny „MIT Sloan Management Review”, opowiadając o nowej rewolucji w zarządzaniu, za którą odpowiada rozwój nowych technologii.

Paul Michelman
Paul Michelman reprezentuje amerykański i magazyn „MIT Sloan Management Review” uznany za najbardziej prestiżowy magazyn technologiach w biznesie.
Fot. Tomasz Kulas

09:40 Uroczyste otwarcie kongresu

„Rozpoczynamy fascynujący projekt. Budujemy platformę medialną dla liderów cyfrowej transformacji” – powiedział dr Witold Jankowski, otwierając kongres MIT Sloan Management Review Polska.

Premiera polskiej edycji najlepszego magazynu biznesowo-technologicznego za nami! Czekamy na przemówienia naszych gości.

09:00 Ostatnie próby przed wielką premierą

Zaczynamy wielkie odliczanie. Za pół godziny premiera naszego magazynu. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik.

08:50 Zapraszamy do Cinebusa

Pierwsze rejestracje już za nami. Oprócz pysznej kawy na uczestników jeszcze przed wejściem czeka nie lada atrakcja. To Cinebus, czyli w pełni profesjonalne i samowystarczalne mobilne studio filmowe. Na chętnych czekają takie atrakcje jak m.in.:

  • zwiedzanie cinebusa,
  • przejażdżka rowerowa po alternatywnej rzeczywistości,
  • testowanie plecaka do symulacji VR.

Gospodarzem Cinebusa jest Sławomir Idziak, mistrz obrazu filmowego, który jeszcze dziś opowie ze sceny o nowym modelu produkcji audiowizualnej.

08:00
Stadion Legii Warszawa. Rejestracja wystartowała

Zaczynamy rejestrację na MIT Sloan Management Review Polska Congress Digital Leadership & Technology, czyli najważniejsze wydarzenie biznesowo-technologiczne w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Czekamy niemal na 700 osób, które przyciągnęła tematyka kongresu i premiera naszego magazynu.