Rynek usług „w chmurze” rośnie – i to wyraźnie

CZY WIESZ, ŻE: Rynek infrastruktury usług przetwarzania chmurowego zdominowany jest przez cztery firmy? Ale nadal pozostaje sporo miejsca dla mniejszych graczy.

Dane zebrane przez Canalys pokazują, że przychody rynku usług chmurowych potroiły się w ciągu ostatnich trzech lat. Całkiem niedawno, bo w pierwszym kwartale 2016 roku, całkowite światowe przychody związane z usługami przetwarzania w chmurze wyniosły ok. 8 mld dolarów. Natomiast w pierwszym kwartale tego roku odnotowano przychody przekraczające 24 mld dolarów:

rynek usług w chmurze
Przychody na rynku usług chmurowych w latach 2016–2019.
*Dane za I kw. 2019 r. to estymacja na podstawie trendu wzrostu i lat poprzednich.
Źródła: Canalys, Statista. Grafika: MITSMR.pl

Wielka czwórka rządzi w chmurach

Kolejnym trendem, na który warto zwrócić uwagę, jest umacnianie się pozycji czterech najważniejszych dostawców infrastruktury usług przetwarzania danych w chmurze: Amazona, Microsoftu, Google’a i Alibaby. W drugim kwartale tego roku Amazon Web Services (31,5%), Microsoft Azure (18,1%), Google Cloud (9,5%) i Alibaba Cloud (4,6%) obejmowały łącznie 63,6% tego rynku, pozostałym graczom zostawiając 36,4%. W analogicznym okresie w roku 2018 „wielka czwórka” obejmowała mniej, bo 59,4% rynku usług chmurowych.

Inspiracje z serii CZY WIESZ, ŻE są jak dobra kawa i chwila relaksu w pracy.
Jeśli jednak chcesz pogłębić umiejętności stosowania nowych technologii w biznesie, zapraszamy na stronę główną MIT Sloan Management Review Polska.