Kobiety traktują technologie z większym sceptycyzmem niż mężczyźni

CZY WIESZ, ŻE: im niższy wiek badanych osób, tym pesymistyczniej oceniają one wpływ nowych technologii na społeczeństwo.

Czy wykorzystanie nowych technologii jest dobre z perspektywy rozwoju biznesu i społeczeństwa? Jak zwykle, odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Tak samo jak w przypadku kamienia, jaki wziął do ręki człowiek pierwotny, czy też dynamitu, wynalezionego przez Alfreda Nobla, wszystko zależy od tego, w jaki sposób wykorzystamy (nowe) narzędzia czy technologie. Dynamit może nam pomóc szybciej budować tunele czy kanały, ale da się też z jego pomocą wysadzić szpital czy hotel. To nie narzędzia, to nie nowe technologie są dobre lub złe, ale sposób, w jaki bywają wykorzystywane.

A jednak GfK postanowiło spytać 1500 obywateli amerykańskich o to, czy ich zdaniem rozwój nowych technologii wpływa pozytywnie na rozwój społeczny. Odpowiedzi okazały się dość zróżnicowane, ze zauważalnym podziałem ze względu na wiek respondentów oraz ich płeć.

Mężczyźni patrzą z optymizmem na rozwój techniki

Oczywiście to tylko statystyka i oczywiście wnioski wynikające z badania GfK są bardzo ogólne. Z pewnością da się znaleźć mnóstwo wyjątków, które tym wnioskom zaprzeczają, ale nie zmienia to faktu, że pewne trendy są w nich całkiem wyraźne.

Procent osób oceniających pozytywnie wpływ rozwoju nowych technologii na społeczeństwo.

Niemal trzech na pięciu badanych mężczyzn jest przekonanych, że rozwój techniki pozytywnie wpłynie na społeczeństwo, natomiast w przypadku kobiet – mniej niż połowa. Bardziej znaczący – również z perspektywy biznesu – wydaje się jednak rosnący sceptycyzm ludzi młodszych: pokolenie Z (urodzeni po 1995 r.) generalnie niżej ocenia pozytywny wpływ nowych technologii niż pokolenie Millennialsów (urodzeni w latach 1981–1995).

Inspiracje z serii CZY WIESZ, ŻE są jak dobra kawa i chwila relaksu w pracy.
Jeśli jednak chcesz pogłębić umiejętności stosowania nowych technologii w biznesie, zapraszamy na stronę główną MIT Sloan Management Review Polska.