Jaką powierzchnię można kupić na świecie za 1 milion dolarów?

CZY WIESZ, ŻE: Kupno mieszkania czy biura w Polsce – nawet w prestiżowej lokalizacji – jest relatywnie tanie.

W czasach zyskującej na popularności ekonomii współdzielenia (ang. sharing economy) nabywanie czegoś na własność traci na popularności na rzecz wynajmowania i współdzielenia. Dotyczy to także mieszkań, ale… z jednym zasadniczym wyjątkiem. Mieszkania, zwłaszcza te położone w wygodnych bądź prestiżowych lokalizacjach, traktowane są często jako lokata kapitału i niezły sposób na biznes. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Dlatego warto zapoznać się z informacjami zebranymi przez agencję doradczą Knight Frankt, działającą na rynku nieruchomości. Poniższa wizualizacja bazuje właśnie na tych danych, przeliczonych na powierzchnię, jaką da się zakupić w różnych miastach na całym świecie za dokładnie 1 milion dolarów. Pod uwagę brane były właśnie najlepsze, najbardziej prestiżowe lokalizacje.

Różnice w cenach, jak łatwo da się zauważyć, są SPORE:

powierzchnia mieszkania
Ile powierzchni można kupić za 1 mln dolarów w miastach (w lokalizacji premium) na całym świecie? 
Źródło: Knight Frankt, grafika: MITSMR.pl

A jak kształtują się średnie ceny powierzchni w Polsce?

Na szczęście ceny mieszkań są nadal w Polsce zdecydowanie niższe. Biorąc pod uwagę średnie ceny mieszkań z początku 2019 roku oraz średni kurs dolara (19.08.2019), 1 milion dolarów pozwoliłby w Polsce na zakup:

  • Warszawa: 465 m2
  • Gdańsk: 508 m2
  • Kraków: 513 m2
  • Poznań: 535 m2
  • Wrocław: 551 m2
  • Katowice: 664 m2
  • Łódź: 694 m2

To jednak trochę jak porównanie ananasów z jabłkami – albo światowych cen aut z segmentu premium z cenami przeciętnych samochodów „dla Kowalskiego” w Polsce. Problem polega na tym, że wydzielenie segmentu premium jest na polskim rynku nieruchomości dość niejednoznaczne. Jeśli przyjmiemy ceny najdroższych nowych apartamentów w Warszawie czy Krakowie, to średnie ceny metra kwadratowego mogą wahać się między 50 a 30 tysiącami złotych. Przyjęcie innego kryterium – lepszej lokalizacji – obniży już jednak tę średnią. Na przykład średnia cena mieszkań w Warszawie w najdroższej dzielnicy (Śródmieście) to niecałe 14 000 zł/m2. Z milionem dolarów w portfelu moglibyśmy sobie zatem pozwolić na zakup 79 m2 (~50 000 zł/m2) lub – według drugiego kryterium – 284 m2 (~14 000 zł/m2). W porównaniu z Nowym Jorkiem czy Londynem – nadal sporo.

Inspiracje z serii CZY WIESZ, ŻE są jak dobra kawa i chwila relaksu w pracy.
Jeśli chcesz pogłębić umiejętności stosowania nowych technologii w biznesie, zapraszamy na stronę główną MIT Sloan Management Review Polska.