Jak szybko rosną zarobki prezesów?

CZY WIESZ, ŻE: Prezes zarządu w USA zarabia w miesiąc tyle, ile zwykły pracownik w ciągu ponad 23 lat.

Różnica w zarobkach między szefami firm a ich pracownikami to zjawisko traktowane przez większość osób jako zupełnie oczywiste. A także dość sprawiedliwe ze względu na związany z tą różnicą inny zakres obowiązków i kompetencji. Warto jednak mieć świadomość, że rozdział między zarobkami wąskiej, 1-procentowej, grupy „top managementu” a 90-procentową grupą zwykłych pracowników cały czas się powiększa.

W 1965 roku zarobki prezesa zarządu dużej firmy na rynku amerykańskim wynosiły średnio 20-krotność pensji standardowego pracownika. W 1989 roku na konto prezesa wpływało średnio co miesiąc już 58 zwykłych pracowniczych pensji, natomiast w 2018 roku – aż 278. Innymi słowy, w ciągu miesiąca „przeciętny” prezes zarządu dużego przedsiębiorstwa w USA zarabia tyle, ile zwykły pracownik otrzyma w ciągu ponad 23 lat – ponad 17 mln dolarów.

Ujmując tę kwestię od innej strony: między rokiem 1978 a 2018, czyli w ciągu ostatnich 40 lat, przeciętne wynagrodzenie pracownika sektora prywatnego w Stanach Zjednoczonych wzrosło o blisko 12%. W tym czasie zarobki prezesów topowych przedsiębiorstw wzrosły o niemal 1000% (940,3%).

Wzrost zarobków średniego wynagrodzenia prezesów dużych przedsiębiorstw w Stanach Zjednoczonych w porównaniu do zarobków zwykłych pracowników.
Wzrost zarobków średniego wynagrodzenia prezesów dużych przedsiębiorstw w Stanach Zjednoczonych w porównaniu z zarobkami zwykłych pracowników, w latach 1978–2018.
Źródło: Economic Policy Institute, Statista. Grafika: MITSMR.pl

W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych w Polsce przedsiębiorstwa nie mają obowiązku ujawniania w zestawieniach rocznych relacji wynagrodzenia prezesa do średnich zarobków w tej samej firmie. DGP porównał jednak w czerwcu tego roku zarobki 50 prezesów banków i spółek akcyjnych o kapitalizacji powyżej 1,5 mld zł. Średnio wynagrodzenie badanych szefów firm wynosiło 25-krotność kosztów osobowych (a więc pensji oraz innych kosztów zatrudnienia) zwykłego pracownika. W prywatnych polskich przedsiębiorstwach, w których prezes jest nierzadko również właścicielem firmy, różnica ta sięgała jednak (a nawet przekraczała) 100-krotność pensji przeciętnego pracownika.

Inspiracje z serii CZY WIESZ, ŻE są jak dobra kawa i chwila relaksu w pracy.
Jeśli chcesz pogłębić umiejętności stosowania nowych technologii w biznesie, zapraszamy na stronę główną MIT Sloan Management Review Polska.