Gdzie zgubić portfel? Najlepiej w Skandynawii, Szwajcarii lub… Polsce

CZY WIESZ, ŻE: Zespół naukowców pod przewodnictwem Alaina Cohna z Uniwersytetu Michigan przeprowadził ciekawy test... uczciwości narodów.

Oto ciekawy test poziomu uczciwości, którego wyniki mogą okazać się przydatne również na płaszczyźnie biznesowej: ponad 17 000 portfeli podrzuconych na ulicach 355 miast w 40 krajach świata.

Badanie było anonimowe (100% szczerości ludzkich zachowań) i polegało na mierzeniu, jaka część znalezionych portfeli zostanie zwrócona. Dodatkowo portfele różniły się od siebie: nie zawierały gotówki lub też w środku znajdowała się pewna suma pieniędzy.

Pierwszy, naprawdę budujący wynik

W większości krajów znalazcy chętniej zwracali portfele, w których były w środku pieniądze. Mało tego, w trzech krajach (w tym w Polsce) badacze dodatkowo podrzucali portfele z bardzo dużą sumą pieniędzy – te były zwracane… jeszcze częściej.

zgubiony portfel
Źródło: Science. Grafika: MITSMR.pl

Mieszkańcy których krajów okazali się najuczciwsi?

Najlepsze procent zwrotów zanotowano w Szwajcarii, przed Norwegią, Holandią, Danią, Szwecją i… Polską (ok. 65% zwróconych pustych portfeli). Natomiast zdecydowanie odradzamy gubienie portfela w Chinach.

zgubiony portfel
Źródło: Science. Grafika: MITSMR.pl

Dopiero w tym kontekście widać, z jak trudnym zadaniem zmierzył się serwis Alibaba, który przy okazji rozwoju internetowej sprzedaży detalicznej musiał zapewnić w Chinach rozwiązania technologiczne gwarantujące bezpieczeństwo finansowe dla obu stron transakcji. Przy ok. 6% zwrotów zagubionych portfeli ciężko oczekiwać, by w tym kraju zakupy w sieci mogły się opierać wyłącznie na wzajemnym zaufaniu.

Ludzie są lepsi, niż sądzimy

To pokazała inna część tego badania, w której poproszono o przewidywane wyniki dwie grupy respondentów: zwykłych ludzi oraz ekspertów z dziedziny ekonomii. W obu grupach ankietowani osądzili, że portfele z pieniędzmi, a zwłaszcza z dużą sumą pieniędzy, będą zwracane mniej chętnie. Życie pokazało, że jest inaczej.

zgubiony portfel
Źródło: Science. Grafika: MITSMR.pl
zgubiony portfel
Źródło: Science. Grafika: MITSMR.pl
zgubiony portfel
Źródło: Science. Grafika: MITSMR.pl

Życie potrafi zaskakiwać, więc miło, jeśli zaskakuje pozytywnie.

Inspiracje z serii CZY WIESZ, ŻE są jak dobra kawa i chwila relaksu w pracy.
Jeśli chcesz pogłębić umiejętności stosowania nowych technologii w biznesie, zapraszamy na stronę główną MIT Sloan Management Review Polska.