Android ma problem: Chińczycy chcą nowego systemu Huawei

CZY WIESZ, ŻE: Największym przegranym na blokadzie produktów Huawei w USA może być Google.

Chiny to najważniejszy rynek świata – także w kategorii smartfonów. Jeśli ktoś potrzebuje dowodu, to o taki postarał się Donald Trump, blokując na pewien czas sprzedaż produktów Huawei w Stanach Zjednoczonych. Mimo tej blokady Huawei sprzedał w pierwszej połowie 2019 roku aż 24% więcej smartfonów (118 mln sztuk) w porównaniu z tym okresem w roku poprzednim. Skąd ten sukces? Właśnie stąd, że 64% wszystkich smartfonów Huawei zakupionych zostało w Chinach.

Nowy system operacyjny Huawei

Tak jak przewidywaliśmy w analizie kryzysu gospodarczego na linii Chiny – Stany Zjednoczone, embargo na stosowanie amerykańskich technologii może się teraz odbić rykoszetem – stracą na tym amerykańscy, a nie chińscy producenci. Jednym z największych poszkodowanych może okazać się Google, rozwijający Androida – najpopularniejszy system operacyjny do urządzeń mobilnych na świecie. Najpopularniejszy… jeszcze. Bo Huawei oficjalnie pokazał – właśnie dziś – swój własny system. Nosi on nazwę HarmonyOS (na rynku chińskim: HongmengOS).

Używając kolokwialnego wyrażenia: Android ma przerąbane. Z dwóch powodów.

Po pierwsze, „dzięki” amerykańskiemu embargu rozwojem tego systemu mobilnego zainteresowane jest już nie tylko Huawei, ale także inni chińscy producenci: Xiaomi, OPPO i Vivo. Tu ważny szczegół: w sumie sprzedają oni większość smartfonów z systemem Android na świecie (dane za I kwartał 2019 r.).

Po drugie, nowym systemem mobilnym Huawei szczerze zainteresowani są sami Chińczycy, czyli konsumenci z tego „najważniejszego rynku świata”. Tak przynajmniej wynika z ankiety przeprowadzonej w maju tego roku na próbie 1411 chińskich respondentów. Ciekawie dobranych: użytkowników internetu, osób związanych z produkcją smartfonów i rozwijaniem aplikacji mobilnych:

system Huawei
Powody, dla których chińscy użytkownicy internetu są lub nie są zainteresowani nowym mobilnym systemem operacyjnym Huawei.
Ankieta wielokrotnego wyboru. Źródło: iiMedia Research, grafika: MITSMR.pl

Jeśli Android przestałby być najpopularniejszym systemem w Niemczech, Rosji czy nawet Stanach Zjednoczonych, to trudno – Google przeszedłby jakoś nad tym do porządku dziennego. Ale jeśli Android przestanie być najpopularniejszym systemem mobilnym w Chinach, to Google ma poważny problem. Jak to powiedział kiedyś Bill Gates: na rynku mobilnym jest miejsce dla dokładnie jednego systemu operacyjnego, który nie byłby związany z Apple’em.

Inspiracje z serii CZY WIESZ, ŻE są jak dobra kawa i chwila relaksu w pracy.
Jeśli chcesz pogłębić umiejętności stosowania nowych technologii w biznesie, zapraszamy na stronę główną MIT Sloan Management Review Polska.