AI zmienia chińskie sądy

CZY WIESZ, ŻE szanghajski sąd zatrudnił asystenta obdarzonego sztuczną inteligencją?

Sąd w Szanghaju jako pierwszy w Państwie Środka zaadaptował „System 206” – oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji (AI), wspomagające wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych.

Oprogramowanie może pomóc sędziemu w wyszukiwaniu faktów i weryfikacji dowodów. Ponadto podczas procesu może przyjmować komendy głosowe i wyświetlać istotne informacje, np. zdjęcia lub nagrania dowodowe, za pośrednictwem ekranów cyfrowych.

Sztuczna inteligencja w sądzie

Oprogramowanie po raz pierwszy zostało przetestowane w styczniu 2019 roku, podczas sprawy sądowej dotyczącej kradzieży i zabójstwa. W trakcie trwania procesu prawie wszystkie dowody zostały przedstawione za pośrednictwem elektronicznego wyświetlacza. Huang Boqing, zastępca głównego sędziego Międzynarodowego Sądu Ludowego w Szanghaju nr 2, powiedział CGTN, że podczas poprzednich procesów identyfikacja i weryfikacja dowodów wymagała od nich dużo czasu i uwagi. Korzystanie z „Systemu 206” pozwoliło im na uzyskanie lepszych wyników w krótszym czasie.

Warto dodać, że oprogramowanie może również działać jako stenograf, spisywać zeznania świadków i oskarżonych, orzeczenia sędziów opinie prokuratorów samodzielnie rozróżniając ich głosy.

Sprawiedliwość wspierana przez AI

Prace nad oprogramowaniem wspomaganym przez AI trwały od 6 stycznia 2017 r. Brało w nich udział ponad 400 prawników, pracowników sądów, prokuratur i biur bezpieczeństwa publicznego oraz ponad 300 pracowników IT z gigantycznego przedsiębiorstwa informatycznego iFlytech.


Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat sztucznej inteligencji, może zainteresować Cię również:


Inspiracje z serii CZY WIESZ, ŻE są jak dobra kawa i chwila relaksu w pracy.
Jeśli chcesz pogłębić umiejętności stosowania nowych technologii w biznesie, zapraszamy na stronę główną MIT Sloan Management Review Polska.


Źródło: chinytech.pl; news.cgtn.com; hinadaily.com.cn