4 lata – taki ma być średni czas życia samochodu autonomicznego

CZY WIESZ, ŻE Ford twierdzi, że samochody autonomiczne będą nadawały się do eksploatacji znacznie krócej, niż tradycyjne auta? Podaje sensowne argumenty.

Na razie znajdujemy się w fazie zaawansowanych testów i pilotażowych projektów związanych z samochodami autonomicznymi, ale wiele osób czeka już z utęsknieniem na moment, w których wejdą one do normalnej sprzedaży. Tymczasem na gorące głowy zapaleńców wiadro zimnej wody wylał… Ford.

Chodzi o fragment wywiadu, jakiego udzielił John Rich, kierujący w ramach firmy Ford projektem rozwoju samochodów autonomicznych. Stwierdził on w nim, że „samochód autonomiczny zużyje się i będzie wymagał kasacji co 4 lata”.

Ford Argo
Ford Argo – prototypowy samochód autonomiczny Forda, wykorzystujący AI.
Fot. materiały prasowe.

Dla porównania: jak pokazuje raport Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów ACEA na rok 2018, średni wiek samochodu w Polsce to 13,6 roku, podczas gdy w Niemczech tylko 9,3 roku. Nawet jednak w Luksemburgu – państwie w Europie, którego mieszkańcy wykorzystują najmłodsze samochody – średni wiek auta to 6,3 roku. A więc wyraźnie powyżej 4 lat.

Dlaczego zatem tylko 4 lata?

Według przedstawiciela Forda, głównym elementem skracającym czas eksploatacji samochodów autonomicznych będzie zupełnie inny sposób ich wykorzystywania. Tradycyjne samochody przez większość czasu zwyczajnie stoją, natomiast samochody autonomiczne będą użytkowane znacznie intensywniej. Trochę podobnie do taksówek, o czym pisaliśmy więcej w artykule poświęconym właśnie temu, jak zarabiać na posiadaniu samochodu autonomicznego. Jeśli rzeczywiście eksploatacja samochodu autonomicznego będzie tak intensywna jak taksówki, to wszystko się zgadza: średni czas „życia” taryfy jeżdżącej po Nowym Jorku to niecałe 4 lata.

Jest jeszcze drugi powód. Samochody autonomiczne będą w istocie jeżdżącymi, bardzo zaawansowanymi komputerami, a te – mimo aktualizacji oprogramowania – dość szybko starzeją się technologicznie. To dość daleka analogia, ale mimo wszystko uzasadniona – w przypadku notebooków biznesowych ich średni czas wykorzystywania to właśnie 3–4 lata.

Inspiracje z serii CZY WIESZ, ŻE są jak dobra kawa i chwila relaksu w pracy.
Jeśli jednak chcesz pogłębić umiejętności stosowania nowych technologii w biznesie, zapraszamy na stronę główną MIT Sloan Management Review Polska.