Reklama
Dołącz do liderów przyszłości i zdobądź przewagę! Sprawdź najnowszą ofertę subskrypcji
Kompetencje przywódcze

Cztery sposoby na przełożenie informacji zwrotnej menedżera na konkretne działania

26 lipca 2022 5 min czytania
Korn Ferry
Cztery sposoby na przełożenie informacji zwrotnej menedżera na konkretne działania

Co zrobiliście z informacją zwrotną, którą ostatnio przekazał wam menedżer, np. w związku z projektem, prezentacją czy w ramach oceny wydajności? Zignorowaliście ją i przeszliście do swoich obowiązków, a może zastanowiliście się chwilę nad tym, jak ją wykorzystać? Przeprowadzone niedawno badania ankietowe pokazały, że jedynie 14% respondentów zdecydowanie zgadza się z twierdzeniem, że okresowa ocena wydajności zachęca ich do podjęcia działań mających na celu poprawę.

Na tym właśnie polega problem. „Zaakceptowanie feedbacku menedżera i podjęcie działań z niego wynikających może wyróżnić cię na tle koleżanek i kolegów oraz wskazać, że jesteś potencjalnym liderem” – zauważa Soha Emam, Advance coach w Korn Ferry. „Informacja zwrotna dotyczy najczęściej naszych słabych stron” – dodaje Tiffinee Swanson, również Advance coach w Korn Ferry. „Jeśli nie chcemy ich przepracować, ktoś mógłby odnieść wrażenie, że uważamy, iż poprawa nie jest konieczna, a to współpracownicy mogą uznać za wadę” – wyjaśnia.

Jak zatem wykorzystać feedback, by przyniósł pożytek? Oto kilka rad od ekspertów.

Opanuj nową kompetencję

Menedżerowie często sugerują, że opanowanie nowej kompetencji lub zdobycie jakiegoś certyfikatu sprawi, że czyjaś kariera wzniesie się na wyższy poziom. „Dostrzeż w tym szansę na rozwój, zamiast myśleć, że z jakością twojej pracy coś jest nie tak” – mówi Swanson i dodaje: „Zrozum, że twój menedżer wie więcej niż ty na temat projektów, którymi firma będzie się zajmować w przyszłości, oraz na temat organizacyjnej strategii. Przełożony może zatem pomóc ci przygotować się na nowe szanse, które wymagają opanowania nowych kompetencji, takich jak analityka, czy zdobycia nowych certyfikatów na przykład z zakresu zarządzania projektami”.

Możesz uzupełnić swoje braki, proponując, że pokierujesz projektem, który pozwoli nabyć ci nowe umiejętności i zademonstrować je w działaniu, bądź że weźmiesz udział w wewnętrznym lub zewnętrznym programie szkoleniowym czy kursie.

Bądź bardziej profesjonalny(-na)

Komunikat, że trzeba być bardziej profesjonalnym lub że należy poprawić swoją komunikację biznesową, może brzmieć mgliście. „Można odnieść wrażenie, że coś się robi źle, ale nie do końca wiadomo, co” – zauważa Sondra Levitt, Advance coach w Korn Ferry. „Zamiast jednak ignorować taką informację, poproś menedżera o wyjaśnienie i radę”.

„Na przykład – podpowiada Levitt – można poprosić o podanie konkretnego przykładu i poprosić o radę, jak zachować się inaczej, bardziej profesjonalnie. Można zapytać przełożonego, kogo wskazałby jako wzór profesjonalizmu i próbować uczyć się od tej osoby. Warto też rozważyć poproszenie menedżera, aby np. obserwował spotkania służbowe i od razu przekazał informację zwrotną dotyczącą profesjonalizmu zachowania i zdolności komunikacyjnych”.

Częściej przejmuj rolę lidera

„Jeśli twój menedżer mówi ci, że częściej musisz przejmować rolę lidera w obrębie swojego zespołu lub pracując w jakimś projekcie, to znaczy, że wierzy w twoje kompetencje” – zauważa Levitt. Zamiast puszczać tę uwagę mimo uszu, przejmij inicjatywę i daj szefowi znać, że chętnie pokierujesz zespołem realizującym kolejny projekt. „Możesz również rozpocząć pracę z coachem, który pomoże popracować nad twoimi kompetencjami przywódczymi oraz pozwoli zrozumieć, które umiejętności liderskie są cenione w twojej organizacji bądź zespole” – podpowiada Levitt.

Częściej deleguj zadania

Nowi menedżerowie często wpadają w pułapkę mikrozarządzania. Tymczasem zapewnienie członkom zespołu możliwość autonomicznego podejmowania decyzji jest zdaniem Swanson jedną z ważniejszych kompetencji liderów. Jeśli twój menedżer mówi ci, że warto częściej delegować zadania, zacznij od drobnych kroków i zbuduj zaufanie członków załogi. „Na przykład poproś, by przejęli stery w kwestiach, które nie wpływają bezpośrednio na wyniki biznesowe” – przekonuje Swanson. „Możesz też poprosić kilku zaufanych członków zespołu o podjęcie paru decyzji obarczonych relatywnie niskim ryzykiem. Następnie, jako menedżer, staraj się dyskretnie obserwować z boku, zamiast nieustannie interweniować w proces decyzyjny”.

O autorach
Tematy

Może Cię zainteresować

Polacy chcą AI w pracy – ale na własnych zasadach. Co zaufanie do wirtualnych agentów mówi o przyszłości przywództwa?

Coraz więcej firm wdraża wirtualnych asystentów i analityków opartych na sztucznej inteligencji, chcąc zyskać na efektywności i innowacyjności. Ale co na to pracownicy? Najnowsze badanie przeprowadzone przez ASM na zlecenie Salesforce ujawnia jednoznacznie: Polacy są otwarci na AI w miejscu pracy, ale tylko pod warunkiem zachowania kontroli i zrozumienia jej działania.

Gorące serca i brutalna rzeczywistość, czyli o budowaniu empatii w organizacji

Empatia liderów to za mało, gdy systemy, procesy i decyzje organizacji świadczą o braku troski. Oto cztery strategie, które skutecznie adresują to wyzwanie.  W świecie biznesu często słyszymy o „wyścigu szczurów” i bezwzględnym pięciu się po korporacyjnej drabinie „po trupach”. Taki scenariusz często przywodzi na myśl „Władcę Much”, gdzie prym wiodą najsilniejsi, a słabsi muszą ustąpić. Wielu uważa, że aby przetrwać i odnieść sukces, po prostu „trzeba być twardym”. Ale czy to jedyna droga?

Konferencja „Odpowiedzialny biznes w praktyce – zrównoważony rozwój jako klucz do przyszłości”

Podsumowanie

Konferencja „Odpowiedzialny biznes w praktyce – zrównoważony rozwój jako klucz do przyszłości” odbyła się 15 kwietnia 2025 roku z inicjatywy ICAN Institute oraz Partnerów. Wydarzenie było poświęcone tematyce zrównoważonego rozwoju, ESG oraz społecznej odpowiedzialności biznesu.

Obecność licznych przedstawicieli biznesu oraz ich aktywne uczestnictwo w dyskusjach miały istotny wpływ na wysoki poziom merytoryczny konferencji. Wymiana wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie ESG stanowiła ważny element wydarzenia, przyczyniając się do kształtowania odpowiedzialnych postaw w środowisku biznesowym oraz wspierania długofalowych, wartościowych inicjatyw.

Pięć lekcji przywództwa dla „twardych” prezesów

Choć może się wydawać, że styl przywództwa oparty na kontroli i wydawaniu poleceń wraca do łask, rzeczywistość pokazuje coś zupełnie innego — to liderzy o wysokiej inteligencji emocjonalnej osiągają lepsze rezultaty

Jak fundusz Apollo wdraża AI w spółkach portfelowych

Apollo Global Management uczyniło ze sztucznej inteligencji priorytet: intensywnie pracuje nad rozwojem zdolności AI w swoich spółkach portfelowych, by uczynić je bardziej konkurencyjnymi i wartościowymi. Firma szczegółowo analizuje, jaki wpływ może mieć wdrożenie AI na projekty w tych spółkach oraz jak ewoluuje wykorzystanie AI w ich branżach. Sukcesy Apollo z ostatnich pięciu lat stanowią dowód, że AI może już dziś tworzyć realną wartość biznesową.

Spójrz na swoją firmę z zewnątrz, aby ocenić jej atuty Chcesz przestać popełniać te same błędy? Spójrz na swoją organizację z zewnątrz!

Liderzy muszą nauczyć się patrzeć na własną organizację oczami innych. Kluczowe znaczenie ma tu umiejętność zdystansowania się wobec osobistych emocji i spojrzenie z zewnątrz, na przykład oczami potencjalnego inwestora. Istotne jest również nawiązanie dialogu z pracownikami lub kontrahentami. Pozwala to dostrzec nowe możliwości oraz ukryte zagrożenia.

„Ślepe punkty” przywództwa

Samoewaluacja  to wyjątkowo trudne zadanie. Tymczasem liderzy stojący na czele organizacji powinni dokonywać jej cyklicznie. I to nie tylko w kontekście oceny samego siebie, ale też całej działalności. Szukając odpowiedzi na strategiczne dylematy, osoby zarządzające często angażują się w prowadzenie coraz to większej liczby badań i analiz. W wielu sytuacjach jednak może się wydawać, że wynikają z nich wciąż te same wnioski i rozwiązania, a cały proces myślowy kołem się toczy. Jak wskazuje ekspertyza McKinsey & Company takie sytuacje mogą pojawiać się wtedy, kiedy pomija się tak zwane ślepe punkty przywództwa. Są to obszary, w których łatwo nie zauważyć istotnych kwestii. To zjawisko może nasilać się ze względu na utarte przekonania, ograniczenia poznawcze lub brak różnorodności perspektyw. Przywódcy są często tak mocno zaangażowani w losy firmy, że nie zauważają swojego zbytniego przywiązania do znanych rozwiązań. Ponadto wielostopniowa struktura hierarchiczna oraz zawiły sposób raportowania może zakrzywiać informacje docierające na szczyt.

Cieśnina Ormuz: ceny ropy i łańcuchy dostaw pod presją

Kiedy wojna wybucha w sercu globalnego szlaku paliwowego, konsekwencje są natychmiastowe: rosną ceny paliw, spadają indeksy, narasta niepewność. Cieśnina Ormuz – wąskie gardło, przez które przepływa jedna trzecia światowej ropy raz jeszcze przypomina, jak bardzo biznes jest uzależniony od geopolityki. Czy Europa i Polska są gotowe na kolejne uderzenie w gospodarkę?

Multimedia
Ukryty rynek pracy menedżerów: nowa rzeczywistość rekrutacyjna

Rynek pracy, szczególnie dla kadry menedżerskiej i C-level, dynamicznie się zmienia. W ostatnich latach obserwowana jest ograniczona liczba publikowanych ofert pracy, a procesy rekrutacyjne wydłużają się, osiągając nawet kilkanaście etapów. Agnieszka Myśliwczyk, IT headhunterka i ekspertka rynku, podkreśla, że nie jest to tyle kryzys, co „wyzwanie”, z którym mierzą się liderzy. Ważne jest także odważne sięganie po nowe, z ciekawością i satysfakcją, bez „dziadowania” czy poczucia zmęczenia życiem. Mimo wyzwań, takich jak ageizm czy podwójna dyskryminacja kobiet 50+, optymizm i proaktywne podejście są kluczowe.

Ilustracja ukazująca nowoczesną przestrzeń podzieloną na trzy symboliczne strefy. Po lewej stronie – ciepłe, pomarańczowe światło i zaokrąglone formy przypominające radość. Po prawej – chłodne, niebieskie światło i geometryczne cienie w kolumnach symbolizujące osiągnięcia. Pośrodku – neutralna, jasna przestrzeń ze schodami i świetlnym promieniem na podłodze, wyznaczającym punkt równowagi. Całość tworzy wyrafinowaną metaforę świadomego wyboru i wartościowania czasu. Dobrze wykorzystany czas: Nowy sposób wartościowania czasu może zmienić Twoje życie
Subiektywna wartość czasu to koncepcja, która pozwala dostrzec drobne zmiany w tygodniowym harmonogramie, mogące znacząco zwiększyć satysfakcję z życia i dobrostan. Godzina po godzinie, sposób, w jaki spędzamy czas, składa się na sposób, w jaki spędzamy życie.Dla wielu z nas ta suma bywa jednak rozczarowująca. Kulturowe przekonania, zakorzenione w powiedzeniach typu „czas to pieniądz”, każą […]
Multimedia
Jak zaplanować swoją karierę w nieprzewidywalnych czasach

Każda kariera jest drogą indywidualną i nikt nie zna uniwersalnego przepisu na sukces. Nie można skopiować czyjejś kariery i nałożyć na własne życie. Ale jedno jest pewne: większe szanse na sukces mają te osoby, które przemyślą i dobrze zaplanują swoją drogę zawodową.

Materiał dostępny tylko dla subskrybentów

Jeszcze nie masz subskrypcji? Dołącz do grona subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Subskrybuj

Newsletter

Otrzymuj najważniejsze artykuły biznesowe — zapisz się do newslettera!