Reklama
LETNIA PROMOCJA! Odbierz 50% rabatu na NAJWYŻSZY pakiet subskrypcji! Wersję Platinum - oferta do 15.08.2025
Kompetencje i szkolenia

Chcesz zatrzymać pracowników? Zaoferuj szkolenia

1 kwietnia 2018 4 min czytania
Magdalena Oleksiuk
Chcesz zatrzymać pracowników? Zaoferuj szkolenia

W dobie nasilającej się walki o pracownika wyróżnikiem pracodawcy na rynku coraz częściej są szkolenia. Tak uważa aż 90% respondentów biorących udział w badaniach EY Academy of Business, na podstawie których powstał raport Cała prawda o szkoleniach.

Chociaż w porównaniu z innymi krajami europejskimi Polacy stosunkowo rzadko korzystają ze szkoleń, to z raportu jasno wynika, że pracownicy bardzo doceniają możliwość zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. Dla firm natomiast szkolenia są wydajnym narzędziem do przyciągania najlepszych i najbardziej poszukiwanych na rynku kadr. Z jednej strony szkolenia pomagają zatrzymać i rozwijać już zatrudnionych, z drugiej pozwalają wzmocnić atrakcyjność oferty dla nowych pracowników (zobacz ramkę Szkolenia a wizerunek pracodawcy).

Badanie pokazało, że największe zainteresowanie szkoleniami wykazują poszczególne działy funkcyjne. Według 36% badanych, to właśnie one podejmują ostateczną decyzję dotyczącą szkoleń dla pracowników, ponieważ najlepiej wiedzą, jakich kompetencji potrzebują ich zespoły. Drugie w kolejności są działy HR oraz szkoleniowe, które w 30% przypadków decydują o szkoleniach. W niemal co piątym (19%) przypadku o zorganizowaniu szkolenia przesądza zarząd lub właściciel firmy. Jedynie 14% ankietowanych wskazało natomiast, że ostatnie słowo pod tym względem należy do bezpośrednio zainteresowanego pracownika.

Badanie wykazało również, że firmy nie we wszystkich pracowników inwestują jednakowo. Na szkolenia mogą liczyć przede wszystkim menedżerowie (67% wskazań) oraz handlowcy (44%). Znacznie rzadziej szkoli się dyrektorów sprzedaży (jedynie 21% wskazań). Mniej niż ? ankietowanych odpowiedziało natomiast, że najczęściej szkoloną grupą są technicy i informatycy (29%), a także księgowi (28%). Dokładnie 1 wskazała pracowników działów HR i inne osoby zajmujące się rekrutacją. Z badania wynika również, że firmy stosunkowo rzadko inwestują w rozwój kompetencji członków zarządu (16%). Najrzadziej szkoloną grupą (7%) są pracownicy działów PR i marketingu.

Jeśli chodzi o tematykę szkoleń, to ankietowani najczęściej deklarowali, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy w ich firmach inwestowano w rozwój kompetencji menedżerskich (69% odpowiedzi). Najpopularniejszymi przedmiotami tych szkoleń są m.in. zarządzanie zespołem, przywództwo czy też komunikacja i motywowanie pracowników. Niewiele mniej respondentów wskazywało na szkolenia sprzedażowe (66%). Trzecie miejsce (62%) zajęły umiejętności miękkie. Rzadziej inwestowano natomiast w rozwój kompetencji m.in. przywódczych, specjalistycznych czy finansowych (zobacz ramkę Szkolenia organizowane w firmach w ciągu ostatnich 12 miesięcy).

Z odpowiedzi ankietowanych wynika również, że w polskich przedsiębiorstwach dominują szkolenia wewnętrzne. Aż 66% respondentów odpowiedziało, że to właśnie w ten sposób są organizowane w ich firmach szkolenia z kluczowych umiejętności wymaganych na określonym stanowisku. Natomiast 31% organizuje jednak samodzielnie szkolenia wspomagające, a więc rozwijające kompetencje przydatne na wielu różnych stanowiskach. W ich przypadku badane przedsiębiorstwa częściej decydują się na skorzystanie z usług profesjonalnych firm szkoleniowych. Stałą współpracę w ich przypadku podejmuje 49% respondentów, natomiast okazjonalnie robi to 37%, a 35% korzysta ze szkoleń otwartych. Jednocześnie w przypadku rozwijania umiejętności kluczowych stałą współpracę z firmą szkoleniową podejmuje 45% badanych. Okazjonalnie robi to 33%, a ze szkoleń otwartych korzysta 31%. Najmniejszym zainteresowaniem cieszył się e‑learning. Kluczowych umiejętności uczy się w ten sposób jedynie 7% badanych organizacji, a wspomagających – 19%.

Z badania wynika, że ta forma nauki najlepsze czasy ma jeszcze przed sobą. Chociaż 86% respondentów uważa, że ich pracownicy wolą tradycyjne szkolenia od e‑learningu, to 90% ocenia, że pozwala on oszczędzić czas uczestników. 88% jest natomiast zdania, że e‑learning jest formą nauki przyszłości, choć niekoniecznie w znanej obecnie formie. Na rynku pojawiają się już bowiem pierwsze szkolenia realizowane z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Jednocześnie 90% badanych uznało, że e‑learning wymaga od uczestników większej samodyscypliny i motywacji.

Dokonując wyboru firmy szkoleniowej, respondenci sprawdzają przede wszystkim, czy zajęcia są prowadzone przez doświadczonych trenerów i praktyków biznesu. Takiej odpowiedzi udzieliło aż 92% ankietowanych. Drugim czynnikiem uwzględnianym przy wyborze firmy szkoleniowej jest odpowiedni stosunek jakości do ceny (39% wskazań). Na trzecim miejscu znalazła się szeroka oferta szkoleniowa wskazana przez 36% ankietowanych.

O autorach
Tematy

Może Cię zainteresować

Dyskryminacja ze względu na wiek Zdemaskuj ukryty ageizm w twojej organizacji
Jak liderzy mogą identyfikować uprzedzenia wpływające na pracowników oraz klientów? Oto pięcioczęściowy model audytu ageizmu, zawierający praktyczne pytania, które zainicjują kluczowe rozmowy i pomogą wprowadzić zmianę w organizacji. Wiele firm wciąż nie wykorzystuje potencjału rosnącej „gospodarki długowieczności”, czyli wartości ekonomicznej, jaką tworzą osoby po 50. roku życia jako konsumenci i pracownicy. Biznes często pomija tę […]
Ilustracja przedstawiająca lidera biznesowego analizującego mapę scenariuszy na ekranie dotykowym — symboliczna reprezentacja podejścia opartego na myśleniu strategicznym w warunkach radykalnej niepewności. Planowanie scenariuszy w obliczu radykalnej niepewności

W czasach głębokiego chaosu liderzy muszą przeciwdziałać paraliżowi decyzyjnemu — poprzez świadome i szerokie tworzenie mapy możliwych scenariuszy.

„Jaki jest najlepszy scenariusz, który możesz logicznie opisać?” — to pytanie słyszę regularnie jako badacz i doradca, który od ponad trzech dekad analizuje przyszłość u zbiegu technologii, społeczeństwa i gospodarki politycznej. Moja odpowiedź zawsze brzmi tak samo: nie istnieje coś takiego jak „najlepszy scenariusz”. Ani „najgorszy”. Przyszłość kształtowana przez ludzi to zawsze mieszanka niezrozumianych i niewyobrażalnych zagrożeń i szans.

Czym więc różnią się od siebie kolejne epoki? Zakresem i intensywnością niepewności, z jaką mierzą się decydenci — próbując wzmacniać pozytywne skutki zmian, a minimalizować ich negatywne konsekwencje.

To ważna obserwacja, bo politycy, prezesi, rynki finansowe i zwykli ludzie mają jedną wspólną cechę: nie znoszą radykalnej niepewności. Ona podważa sens ich działania i sprawia, że realizacja celów wydaje się niemożliwa.

Opór motorem postępu Pięć sposobów, w jakie liderzy mogą przekuć opór w postęp

Umiejętne reagowanie na opór lub sceptycyzm ze strony podwładnych to jedna z najważniejszych kompetencji, jakie może posiadać lider. Szczególnie w okresach zmian, takich jak powrót do biura po pandemii. Sprzeciw może dotyczyć poszczególnych decyzji lub całej polityki organizacyjnej oraz przybierać bardzo różne formy. Sięgają one od wyrażania wątpliwości i zadawania pytań, po otwarty opór, a nawet sabotaż.

zaufanie do AI Czy ufam, bo brzmi mądrze? Zaufanie poznawcze w interakcji człowiek–AI

Sztuczna inteligencja coraz częściej staje się naszym „domyślnym doradcą”. Pomaga nam w zakupach, decyzjach kadrowych czy diagnostyce medycznej. W rzeczywistości przeładowanej danymi i informacyjnym szumem AI filtruje, analizuje i podsuwa decyzje. Dla użytkownika to wygoda. Dla organizacji – potencjalna pułapka.

Pojawia się bowiem zasadnicze pytanie: kiedy i dlaczego ufamy rekomendacjom AI? I czy nasze zaufanie jest efektem racjonalnego osądu, czy może jedynie złudzeniem poznawczym?

Współpraca księgowego i controllera Controller i księgowy – jak wspólnie „dopłynąć” do celu

Poznaliście mnie jako praktyka zakochanego niezmiennie w księgowości i controllingu. A jednak bywam też członkiem załogi, który… uczy się, jak nie wypaść za burtę podczas rodzinnych rejsów. Uwielbiam żeglowanie z bliskimi, ale nie ukrywam, że to nie tylko słońce, wiatr i szanty. Przede wszystkim to dla nas szkoła współpracy, zaufania i szybkiego reagowania na zmienne warunki. Na jachcie każdy ma swoją rolę, a sukces rejsu zależy od tego, czy potrafimy działać razem. I właśnie ta żeglarska perspektywa pozwala mi z dystansem, ale i z humorem spojrzeć na współczesne wyzwania w finansach – bo czy to na wodzie, czy w firmie, bez współpracy daleko nie popłyniemy.

BYOD_bring your own device BYOD wraca z nową siłą

Przez lata kojarzony z elastycznością i oszczędnościami, model Bring Your Own Device znów zyskuje na popularności – tym razem w realiach pracy zdalnej i hybrydowej. Jednak współczesne zagrożenia, zwłaszcza cybernetyczne, sprawiają, że BYOD staje się poważnym wyzwaniem strategicznym. Czy liderzy są gotowi na nowe ryzyka związane z prywatnymi urządzeniami w służbowym środowisku?

Kiedy zmiana stanowiska na równorzędne ma sens Kiedy zmiana stanowiska na równorzędne ma sens

Ugrzązłeś w miejscu zawodowo? Przeniesienie się na inne, ale równorzędne stanowisko w firmie wiąże się z pewnym ryzykiem, jednak może być właśnie tym, czego potrzebujesz.
Wydłużony w czasie proces awansów i słabszy rynek pracy sprawiły, że wiele osób czuje, jakby utkSama kilkukrotnie zmieniałam stanowisko na równorzędne, a zdarzyło się nawet, że przeszłam „niżej” pod względem władzy i odpowiedzialności, z kilku powodów.nęło w miejscu. Rozwiązaniem może być zmiana stanowiska na inne, ale wciąż w obrębie tej samej firmy. Taki ruch może pomóc się rozwijać, pozostać zaangażowanym i zacieśniać współpracę między różnymi działami.

Grafika promocyjna w czerwonej kolorystyce prezentująca książkę dr n. med. Anny Słowikowskiej pt. „Serce w dobrym stylu. Jak zatroszczyć się o swoje zdrowie”. Po lewej stronie znajduje się biały napis: „MIT SMRP poleca książkę dr Anny Słowikowskiej”. Po prawej stronie okładka książki z dużym sercem z wykresu EKG na tle, tytułem i nazwiskiem autorki. „Serce w dobrym stylu. Jak zatroszczyć się o swoje zdrowie” – recenzja

Niejeden lider biznesu przekonał się zbyt późno, że największe zagrożenie dla jego imperium czaiło się nie na rynku, lecz we własnej piersi. W salach posiedzeń zarządów rzadko dyskutuje się o stanie tętnic prezesa – a przecież mogą one zaważyć na losach firmy równie mocno, co wyniki finansowe. Od lat korporacyjna kultura hołubi samopoświęcenie i żelazną wytrzymałość, przymykając oko na tlący się pod garniturem kryzys zdrowotny. Paradoksalnie ci sami menedżerowie, którzy szczycą się troską o swoje zespoły i deklarują dbałość o work-life balance, często ignorują własne symptomy i potrzeby ciała. Serce w dobrym stylu, książka dr n. med. Anny Słowikowskiej i Tomasza Słowikowskiego, stawia prowokacyjne pytanie: czy potrafisz zarządzać swoim zdrowiem równie świadomie, jak zarządzasz firmą? Autorzy nie mają wątpliwości, że zdrowie – a zwłaszcza serce – lidera to nie fanaberia, lecz strategiczny priorytet każdego człowieka sukcesu i każdej organizacji.

Multimedia
Myśli czy tylko udaje? O tym, czego AI długo jeszcze nie opanuje

Choć dzisiejsze generatywne modele językowe świetnie symulują wzorce językowe, to daleko im do prawdziwej inteligencji. Nie mają świadomości ani zdolności do adaptacji. Takie wnioski płyną z rozmowy Iwo Zmyślonego z Pawłem Szczęsnym z Neurofusion Lab, który podkreśla, że nadużywanie antropomorfizujących określeń („AI myśli”, „uczy się”) wynika głównie z marketingu i prowadzi do fałszywych oczekiwań. Krytykuje przy okazji pojęcie „halucynacji AI”, wskazując, że błędy modeli są nieuniknione ze względu na ich budowę. Ostatecznie AI może przynieść znaczące korzyści biznesowi, ale tylko gdy rozumiemy jej rzeczywiste możliwości i ograniczenia.

Pomoc AI przy podejmowaniu decyzji
Jak AI może pomóc podejmować lepsze decyzje pod presją?

Dane firmy Oracle wskazują, że aż 85% menedżerów doświadcza stresu decyzyjnego, a 75% z nich deklaruje dziesięciokrotny wzrost liczby podejmowanych decyzji w ciągu ostatnich trzech lat. Wsparcie ze strony sztucznej inteligencji wydaje się więc atrakcyjną alternatywą przy ciągłej pracy pod presją. Prawdziwy sukces w zarządzaniu zależy jednak od świadomego połączenia potencjału AI z ludzkimi możliwościami, takimi jak intuicja, doświadczenie i umiejętności interpersonalne.

Co potrafi AI, działając pod presją?

Potencjał technologiczny wzrasta z roku na rok. Sztuczna inteligencja, która jeszcze niedawno stanowiła bardziej symbol rozwoju niż realne wsparcie w codziennych obowiązkach, stała się obecnie powszechnym narzędziem pracy. W jakich obszarach wykorzystuje się ją najczęściej?

  • Monitoring i predykcja. Firmy takie jak Unilever wykorzystują sztuczną inteligencję do monitorowania łańcuchów dostaw w czasie rzeczywistym. Dzięki algorytmom AI możliwe jest wychwycenie anomalii, zanim doprowadzą one do poważnych konsekwencji biznesowych. Oprócz sfery biznesowej, inteligentne algorytmy są wykorzystywane w ten sposób na przykład do wykrywania na podstawie zdjęć satelitarnych powstających zagrożeń ekologicznych, które mogłyby zakłócić łańcuchy dostaw.

Materiał dostępny tylko dla subskrybentów

Jeszcze nie masz subskrypcji? Dołącz do grona subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Subskrybuj

Newsletter

Otrzymuj najważniejsze artykuły biznesowe — zapisz się do newslettera!