W „Strefie Start‑upów” prezentujemy innowacyjne polskie firmy, rozwiązujące problemy współczesnego świata – w tym wyzwania, z którymi mierzy się szeroko rozumiany biznes – za pomocą kreatywności i technologii. Tym razem przedstawiamy pięć firm z sektora FinTech.
POZNAJ INNOWATORÓW, KTÓRZY ZMIENIAJĄ NASZ ŚWIAT
Symmetrical.ai
– produkt tego start‑upu to aplikacja mobilna dla pracowników umożliwiająca odbieranie wynagrodzenia „na żądanie”, ubieganie się o pożyczki od pracodawcy z zerowym oprocentowaniem, oraz korzystanie z usług zautomatyzowanego doradcy finansowego. Aplikacja poprawia dostępność produktów finansowych skierowanych do pracowników, pozwalając im zachować płynność finansową.
Jaki problem rozwiązuje Symmetrical.ai? Aż 77% polskich pracowników (dane za ACR Rynek i Opinia) chciałoby mieć możliwość brania pożyczek od swojego pracodawcy. Ponadto prawie 60% rodaków wolałoby otrzymywać pensje w systemie cotygodniowym. Symmetrical.ai odpowiada na te potrzeby oferując pracownikom kilka narzędzi. Ponadto edukuje ich w kwestii zarządzania finansami. Symmetrical.ai pozwala na wypłatę pieniędzy pracownikowi, które już zarobił w danym miesiącu, np. po tygodniu pracy, bez dodatkowych kosztów dla pracodawcy.
Współtwórcami start‑upu są: Piotr Smoleń (wcześniej związany z Turbine Analytics), Daniel Wartołowski (związany również z The Boston Consulting Group) oraz Maciej Noga (przewodniczący Rady Nadzorczej w Grupie Pracuj).
Booste.com
– ułatwia pozyskiwanie środków na działalność biznesową, przede wszystkim firmom e‑commerce. Start‑up działa w modelu revenue‑based financing, czyli uzależnia wysokość prowizji od spodziewanych przychodów firmy otrzymującej wsparcie. Platforma jest zintegrowana z najpopularniejszymi polskimi (i międzynarodowymi) serwisami, z których korzystają rodzime sklepy internetowe. Mowa m.in. o Google, Facebooku, Shopify czy Shoperze. Na podstawie danych z tych platform wykorzystywany przez start‑up algorytm jest w stanie przeanalizować potencjał firmy ubiegającej się o wsparcie, a tym samym przewidzieć jak wysoką pożyczkę i w jakim czasie firma ta będzie w stanie spłacić.
Jaki problem rozwiązuje Booste.com? Pozwala dokonywać spłat zadłużenia w sposób elastyczny. W modelu revenue‑based financing klient sam określa, jaki procent okresowych przychodów będzie przeznaczć na spłatę pożyczki i jakie to będą okresy (np. co tydzień, co miesiąc itd.). Dzięki temu jest w stanie zapobiec sytuacji, w której pozostanie bez środków na pokrycie stałych kosztów działalności. Kiedy przychody będą wyższe (w danym tygodniu czy miesiącu) – kwota zadłużenia zostanie spłacona szybciej. Jeśli jednak wpływy z jakiegoś powodu będą w danym okresie niższe – czas spłaty po prostu się wydłuży.
Współtwórcami Booste.com są Jakub Pietraszek (wcześniej związany m.in. z EY, Deloitte, KPMG) oraz Michael Kacprzak (wcześniej związany m.in. Babbel i Tidio).
Billon
– jest dostawcą nowej, skalowalnej technologii rozproszonego rejestru (distributed ledger technology, DLT) dla biznesu. W ramach jednego systemu łączy transakcje walutami narodowymi, zapisywanie dokumentów i zarządzanie tożsamością. Technologia obsługuje rozwiązania w zakresie oprogramowania dla banków, programów motywacyjnych i lojalnościowych, mikropłatności oraz zarządzania dokumentami i tożsamością zgodnymi z RODO.
Billon, jako jedna z pierwszych firm w Europie, tokenizuje walutę narodową w oparciu o licencję pieniądza elektronicznego.
Jaki problem rozwiązuje Billon? Billon dostarcza firmom narzędzi niezbędnych do przeprowadzenia cyfrowej transformacji, m.in. poprzez natychmiastowe i intuicyjne transfery pieniężne. Oferuje gotowe rozwiązanie przenoszenia waluty krajowej na blockchain – w sposób bezpieczny, wydajny i zgodny z przepisami. Poprzez stworzenie wspólnej architektury do zarządzania transakcjami walutowymi, zapisywaniem dokumentów i zarządzania tożsamością – pokonuje przeszkody uniemożliwiające masowe wdrożenia innych protokołów blockchain.
Założycielem firmy Billon jest Andrzej Horoszczak, czołowy ekspert w dziedzinie technologii blockchain. Wspólnie z polskimi matematykami i kryptografami, stworzył wykorzystywaną przez start‑up technologię.
OneMillion
– startup udostępnia ekosystem umożliwiający obrót kryptowalutami, z własną walutą cyfrową – MONx. W jego skład wchodzą obecnie cztery platformy: OneMillion Trading Systems, OneMillion Shop, OneMillion Partners, OneMilion Tokenize. Celem start‑upu było stworzenie kompleksowego rozwiązania dla osób korzystających z kryptowalut, umożliwiającego przeprowadzenie dowolnej transakcji.
Jaki problem rozwiązuje OneMilion? Umożliwia bezproblemowy obrót kryptowalutami inwestowanie oraz tokenizację biznesu. OneMillion Trading Systems pozwala na wykonywanie automatycznych operacji tradingowych. OneMillion Shop umożliwia sprzedawanie swoich usług i towarów, a kupujący nabywają je płacąc wyłącznie kryptowalutami. OneMillion Tokenize to usługa dla firm polegająca na cyfryzacji wybranych elementów biznesu w oparciu o technologię blockchain. Natomiast OneMillion Partners to program partnerski dla użytkowników platformy.
Start‑up został założony przez Marcina Walkowskiego i Krzysztofa Pereka.
Kredytmarket
– platforma pożyczkowa oparta na aplikacji mobilnej, dla przedsiębiorców i małych firm. Celem twórców start‑upu jest zniesienie barier, z jakimi borykają się przedsiębiorcy szukający finansowania dla swojego biznesu. Ponadto od początku swojego istnienia stawiają na edukację biznesu – poprzez publikowanie artykułów dotyczących finansowania i rozwoju firm. Jak podkreślają „nie sztuką jest namówić wszystkich na kredytowanie biznesu – rzecz w tym, aby po kredyt sięgnęły te firmy, którym faktycznie przyda się w rozwoju i które będą miały możliwość go spłacić”.
Jaki problem rozwiązuje Kredytmarket? Kredytmarket chce zmienić reguły gry w sektorze pożyczek. Obecnie przedsiębiorcy ubiegający się o kredyt mają do wyboru czasochłonne procedury w bankach lub chwilówki z wysokim oprocentowaniem. Twórcy Kredytmarketu postanowili wyjść naprzeciw potrzebom biznesmenów, którzy nie zgadzają się na tak ograniczone opcje wyboru. Wykorzystując technologie oferują szybkie udzielanie kredytów, zachowując wysoką jakość weryfikacji kredytobiorców.
Prezesem firmy jest Aleksander Widera, który przez 15 lat swojej kariery zawodowej związany był z rynkiem produktów inwestycyjnych (ipopema), bankowością (mBank) i usługami doradztwa gospodarczego (pwc).