Streszczenie: Rynek reklamy online w Polsce odnotował w 2014 roku wzrost o 6,6%, osiągając wartość blisko 2,6 miliarda złotych. Najwięcej zyskały reklama mobilna i wideo, z dynamiką wzrostu odpowiednio 90% i 16%. Dominującym formatem pozostał display, stanowiący 44% rynku, choć reklama w wyszukiwarkach również utrzymała silną pozycję (36%). Najwięksi reklamodawcy działali w branżach handlowej, motoryzacyjnej oraz telekomunikacyjnej. Coraz większą rolę zaczęły odgrywać technologie automatyzujące zakup powierzchni reklamowej, takie jak programmatic buying. Widać też wyraźny wzrost inwestycji w kampanie dostosowane do urządzeń mobilnych i rozwój formatów natywnych.
Wartość wydatków na reklamę online w Polsce w 2014 roku wyniosła 2,6 mld zł, z dynamiką na poziomie 7,2%. Największą dynamiką wykazała się reklama na urządzeniach mobilnych, w mediach społecznościowych oraz wideo online.
Badanie IAB AdEx jest sztandarowym projektem badawczym realizowanym we współpracy z PwC. Jest ono realizowane od 2007 roku i stało się standardem rynkowym. W 2014 roku po raz pierwszy urealniono wartość reklamy mobile dołączając do dotychczasowych danych obejmujących głównie przychody reklamowe rodzimego rynku – szacunki przychodów globalnych graczy (Google search, Facebook oraz YouTube), które w kategorii mobile uwzględnione były cząstkowo.
Według badania rynek mobile powiększył swój udział o 122%. Wśród podstawowych typów reklamy cyfrowej w zeszłym roku nadal dominowała reklama graficzna, stanowiąc 44,5% udziału rynku (uwzględniając wideo online, jak i pozostałe formaty display). Na drugim miejscu niezmiennie uplasowała się reklama SEM z ponad jedną trzecią udziałów (36,5%). Nie zmienił się także ranking pozostałych formatów: ogłoszenia uzyskały 13,9% tortu reklamowego online, podczas gdy wydatki na e‑mail marketing – 4,6%. Wyniki badania wskazują na tempo wzrostu charakterystyczne dla dojrzałego rynku, jednocześnie podkreślając ogromny potencjał rozwojowy w takich kategoriach jak mobile czy wideo.

