Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

A ty za ile sprzedasz duszę korporacji? Trzy czwarte Polaków jest gotowych pracować wbrew swoim przekonaniom – liczy się kasa

· · 3 min
A ty za ile sprzedasz duszę korporacji? Trzy czwarte Polaków jest gotowych pracować wbrew swoim przekonaniom – liczy się kasa

Polacy wręcz marzą o pracy w dużych, zagranicznych firmach, nawet jeśli miałoby to oznaczać wyrzeknięcie się własnych zasad, wartości i dołączenie do wyścigu szczurów. Co więcej, cena, za jaką bylibyśmy w stanie oddać duszę diabłu, okazuje się niezbyt wygórowana.

Praca w korporacji dość często przedstawiana jest negatywnie – zarówno w popkulturze, jak i w mediach. „Korposzczur”, „wyścig szczurów”, „Mordor” czy „ork” to tylko niektóre określenia, które od lat kojarzą się z tego typu miejscami pracy. Duże, międzynarodowe przedsiębiorstwa, zatrudniające wiele osób, są łatwym celem dla scenarzystów, którzy chętnie w krzywym zwierciadle pokazują firmy zorganizowane w sposób premiujący brak zasad moralnych i bezkompromisową pogoń za pieniędzmi.

Wydawałoby się zatem, że takie warunki pracy powinny odstraszać, zwłaszcza pełnych zapału i pomysłów młodych ludzi. Tymczasem – jak pokazują badania LiveCareer – to właśnie najmłodsze osoby wchodzące na rynek pracy w korporacjach upatrują największe możliwości rozwoju. Refleksja przychodzi dopiero z wiekiem – doświadczeni specjaliści pracujący w korporacjach zdają sobie sprawę z faktu, że w tej grze często liczą się tylko pieniądze, a ścieżki kariery zawodowej są po to, aby ci, którzy mają jeszcze złudzenia, mogli racjonalizować wykonywanie sprzecznych z ich wartościami poleceń przełożonych.

Cena za wyrzeczenie się poglądów – nie taka wygórowana

Mimo tych wad ciągle do wielu osób przemawiają zalety pracy w „korpo”, z których najważniejszą jest stabilność zatrudnienia – wskazało na to 56% ankietowanych. Aż 74% przepytanych Polaków stwierdziło natomiast, że za odpowiednią stawkę byłoby w stanie pracować w firmie, z której działalnością się nie zgadzają.

Indeks górny Źródło: Livecareer Indeks górny koniec

Kwestia pieniędzy przełamujących opory moralne okazuje się przy tym nie aż tak istotna, jak można byłoby się spodziewać. Zaskakujące, ale aż 22% Polaków zgodziłoby się na takie warunki współpracy za jedynie dwukrotność obecnej pensji, a 9% mogłoby nawet zarabiać tyle samo co obecnie. Jedynie co czwarty badany stwierdził, że za żadne pieniądze nie zdecydowałby się pracować w firmie, której działania byłyby sprzeczne z jego przekonaniami.

Dla kobiet ważniejsze są wartości, dla mężczyzn – pieniądze

Co ciekawe, w odpowiedzi na propozycję działań sprzecznych z własnymi przekonaniami to kobiety wykazywały się znacznie większą stanowczością. Do trwania przy własnych zasadach niezależnie od potencjalnych strat przekonana jest co trzecia Polka. Z kolei aż czterech na pięciu mężczyzn uważa, że istnieje cena, za którą wyrzekliby się swoich przekonań.

Z badania wyłania się jeszcze jedna ciekawa konstatacja – osoby, które pracowały w firmach dopuszczających się mniejszych bądź większych nadużyć dotyczących m.in. wyzysku pracowników, zanieczyszczania środowiska, wrogiego nastawienia do cudzoziemców, czy korzystania z rajów podatkowych, o wiele częściej akceptują podobne praktyki w korporacjach, jeśli tylko otrzymają odpowiednio atrakcyjną ofertę pracy. To pokazuje, że dużo łatwiej przychodzi nam zracjonalizować „znane zło” (i znieczulić się na nie), co raczej nie świadczy o kondycji  moralnej całego społeczeństwa.

Indeks górny Źródło: Livecareer Indeks górny koniec

Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie!

Absurdy z seriali takich jak „Biuro” („The Office”) czy „Życie biurowe” („Office space”) bawią nas i potrafią rozśmieszyć do łez. Patrząc jednak na odpowiedzi ankietowanych, aż chciałoby się zacytować Mikołaja Gogola: „Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie!”

Trudno, aby powszechny obraz pracy w korporacji wyglądał inaczej, jeśli większość pracowników bardziej ceni wygodę i kilka dodatkowych banknotów w portfelu niż wyznawane wartości, którymi (teoretycznie) kieruje się w życiu. Każdą firmę – również duże korporacje – tworzą ludzie, dlatego to od naszych wyborów i od nas samych zależy, czy będzie to firma postępująca etycznie. To od nas zależy, jak będzie wyglądało miejsce, w którym spędzamy jedną trzecią życia.

Indeks górny Źródło: Dane pochodzą z badania przeprowadzonego przez LiveCareer Polska, w którym wzięło udział 707 osób w różnym wieku i na różnych etapach ścieżki zawodowej. Ankieta zawierała 26 pytań zamkniętych jednokrotnego i wielokrotnego wyboru. Indeks górny koniec

PRZEKORNIE POLECAMY (Premium) »

Budowanie silnej etycznie organizacji 

Catherine Bailey , Amanda Shantz

Każda organizacja, której zależy na własnej reputacji i unikaniu ewentualnych skandali, powinna zadbać o to, by w trudnych sytuacjach jej pracownicy kierowali się zasadami etyki.

Roman Wieczorek: etyczny biznes jest fundamentem działania 

Roman Wieczorek PL

Wszyscy chcą wygrywać. Ważne jednak jest to jak "grają".

Etyczne środowisko pracy jako element strategii CSR 

Iwona Wencel PL

Bez etyki trudno mówić o odpowiedzialnym biznesie.