Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
A ty za ile sprzedasz duszę korporacji? Trzy czwarte Polaków jest gotowych pracować wbrew swoim przekonaniom – liczy się kasa

Polacy wręcz marzą o pracy w dużych, zagranicznych firmach, nawet jeśli miałoby to oznaczać wyrzeknięcie się własnych zasad, wartości i dołączenie do wyścigu szczurów. Co więcej, cena, za jaką bylibyśmy w stanie oddać duszę diabłu, okazuje się niezbyt wygórowana.

Praca w korporacji dość często przedstawiana jest negatywnie – zarówno w popkulturze, jak i w mediach. „Korposzczur”, „wyścig szczurów”, „Mordor” czy „ork” to tylko niektóre określenia, które od lat kojarzą się z tego typu miejscami pracy. Duże, międzynarodowe przedsiębiorstwa, zatrudniające wiele osób, są łatwym celem dla scenarzystów, którzy chętnie w krzywym zwierciadle pokazują firmy zorganizowane w sposób premiujący brak zasad moralnych i bezkompromisową pogoń za pieniędzmi.

Wydawałoby się zatem, że takie warunki pracy powinny odstraszać, zwłaszcza pełnych zapału i pomysłów młodych ludzi. Tymczasem – jak pokazują badania LiveCareer – to właśnie najmłodsze osoby wchodzące na rynek pracy w korporacjach upatrują największe możliwości rozwoju. Refleksja przychodzi dopiero z wiekiem – doświadczeni specjaliści pracujący w korporacjach zdają sobie sprawę z faktu, że w tej grze często liczą się tylko pieniądze, a ścieżki kariery zawodowej są po to, aby ci, którzy mają jeszcze złudzenia, mogli racjonalizować wykonywanie sprzecznych z ich wartościami poleceń przełożonych.

Cena za wyrzeczenie się poglądów – nie taka wygórowana

Mimo tych wad ciągle do wielu osób przemawiają zalety pracy w „korpo”, z których najważniejszą jest stabilność zatrudnienia – wskazało na to 56% ankietowanych. Aż 74% przepytanych Polaków stwierdziło natomiast, że za odpowiednią stawkę byłoby w stanie pracować w firmie, z której działalnością się nie zgadzają.

Indeks górny Źródło: Livecareer Indeks górny koniec

Kwestia pieniędzy przełamujących opory moralne okazuje się przy tym nie aż tak istotna, jak można byłoby się spodziewać. Zaskakujące, ale aż 22% Polaków zgodziłoby się na takie warunki współpracy za jedynie dwukrotność obecnej pensji, a 9% mogłoby nawet zarabiać tyle samo co obecnie. Jedynie co czwarty badany stwierdził, że za żadne pieniądze nie zdecydowałby się pracować w firmie, której działania byłyby sprzeczne z jego przekonaniami.

Dla kobiet ważniejsze są wartości, dla mężczyzn – pieniądze

Co ciekawe, w odpowiedzi na propozycję działań sprzecznych z własnymi przekonaniami to kobiety wykazywały się znacznie większą stanowczością. Do trwania przy własnych zasadach niezależnie od potencjalnych strat przekonana jest co trzecia Polka. Z kolei aż czterech na pięciu mężczyzn uważa, że istnieje cena, za którą wyrzekliby się swoich przekonań.

Z badania wyłania się jeszcze jedna ciekawa konstatacja – osoby, które pracowały w firmach dopuszczających się mniejszych bądź większych nadużyć dotyczących m.in. wyzysku pracowników, zanieczyszczania środowiska, wrogiego nastawienia do cudzoziemców, czy korzystania z rajów podatkowych, o wiele częściej akceptują podobne praktyki w korporacjach, jeśli tylko otrzymają odpowiednio atrakcyjną ofertę pracy. To pokazuje, że dużo łatwiej przychodzi nam zracjonalizować „znane zło” (i znieczulić się na nie), co raczej nie świadczy o kondycji  moralnej całego społeczeństwa.

Indeks górny Źródło: Livecareer Indeks górny koniec

Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie!

Absurdy z seriali takich jak „Biuro” („The Office”) czy „Życie biurowe” („Office space”) bawią nas i potrafią rozśmieszyć do łez. Patrząc jednak na odpowiedzi ankietowanych, aż chciałoby się zacytować Mikołaja Gogola: „Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie!”

Trudno, aby powszechny obraz pracy w korporacji wyglądał inaczej, jeśli większość pracowników bardziej ceni wygodę i kilka dodatkowych banknotów w portfelu niż wyznawane wartości, którymi (teoretycznie) kieruje się w życiu. Każdą firmę – również duże korporacje – tworzą ludzie, dlatego to od naszych wyborów i od nas samych zależy, czy będzie to firma postępująca etycznie. To od nas zależy, jak będzie wyglądało miejsce, w którym spędzamy jedną trzecią życia.

Indeks górny Źródło: Dane pochodzą z badania przeprowadzonego przez LiveCareer Polska, w którym wzięło udział 707 osób w różnym wieku i na różnych etapach ścieżki zawodowej. Ankieta zawierała 26 pytań zamkniętych jednokrotnego i wielokrotnego wyboru. Indeks górny koniec

PRZEKORNIE POLECAMY (Premium) »

Budowanie silnej etycznie organizacji 

Catherine Bailey , Amanda Shantz

Każda organizacja, której zależy na własnej reputacji i unikaniu ewentualnych skandali, powinna zadbać o to, by w trudnych sytuacjach jej pracownicy kierowali się zasadami etyki.

Roman Wieczorek: etyczny biznes jest fundamentem działania 

Wszyscy chcą wygrywać. Ważne jednak jest to jak "grają".

Etyczne środowisko pracy jako element strategii CSR 

Iwona Wencel PL

Bez etyki trudno mówić o odpowiedzialnym biznesie.

Jacek Tomczyk

Redaktor współpracujący MITSMR.pl i ICAN.pl


Najpopularniejsze tematy