Najpopularniejsze tematy:

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

Premium

Subskrybenci wiedzą więcej!

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Wybierz wariant dopasowany do siebie!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
5 tekstów o pracy hybrydowej

Praca hybrydowa – dla jednych dopust, dla innych zbawienie. Tę formę cenią osoby zmęczone codziennymi dojazdami do pracy i gwarem otwartej biurowej przestrzeni, które jednak od czasu do czasu lubią fizycznie spotkać się ze współpracownikami.

Są też tacy ludzie, którzy zdecydowanie wolą wykonywać swoje obowiązki w siedzibie firmy, na „zdalnej” czując się jak na zesłaniu. Nie bez znaczenia jest też to, że wielu menedżerów chce mieć na oku całą swoją załogę, więc praca zdalna lub hybrydowa nie są ich ulubionymi formami. Jak pogodzić te dwa przeciwstawne stanowiska? Co zrobić, by ludzie lubiący pracować zdalnie nie czuli się wyalienowani, a z kolei ci wolący pracę stacjonarną nie uważali się za poszkodowanych? Jakie działania powinni podejmować menedżerowie, by mimo fizycznego rozproszenia cała załoga pracowała jak dobrze naoliwiony, sprawny mechanizm? Przedstawiamy artykuły, które są próbą odpowiedzi na te pytania.

1. Hybrydowe dylematy biurowe

W „MIT Sloan Management Review Polska” publikujemy praktyczne studia decyzji. To nie teksty opisujące fikcyjne przedsiębiorstwa, ale realne problemy zarządcze. Tym razem zaproszeni eksperci przyjrzeli się firmie, która w wyniku pandemicznych zawirowań postanowiła przeorganizować biuro. Okazuje się, że zmiany nikomu nie przypadły do gustu. Część załogi polubiła pracę hybrydową i nie chce wracać do biura. Inni, choćby chcieli, nie są zachwyceni reorganizacją przestrzeni. Co robić?

2. Nie online i nie stacjonarnie. To model hybrydowy jest przyszłością

Statystyki są nieubłagane. Większość z nas polubiła pracę hybrydową. Z jednej strony ułatwia ona pogodzenie życia prywatnego ze służbowym, z drugiej nie „odcina” całkowicie od firmowego życia. A przy okazji, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Citrix, amerykańską firmę informatyczną, blisko 72% menedżerów IT przyznało, że szybkie przejście na model pracy w domu przyspieszyło cyfrową transformację w ich organizacji.

3. Jak zwiększyć wydajność współpracy w czasach pandemii

Autorka, Lynda Gratton, profesorka praktyki zarządzania w London Business School i założycielka kancelarii doradczej HSM, zastanawia się, co mogą zrobić liderzy, by w obliczu kolejnych, wydaje się, że nieuniknionych zmian, zadbać o wydajność pracowników funkcjonujących w modelu hybrydowym.

4. Sposób na pracę. Aplikacja pracownicza

Producent sprzętu AGD zdecydował wprowadzenie po pandemii hybrydowego modelu pracy. Aby ułatwić pracownikom zorganizowanie swoich obowiązków na nowo, zarząd chce wdrożyć aplikację pracowniczą pozwalającą rezerwować biurka, sale konferencyjne, organizować pracę zespołów, ułatwiającą komunikację i załatwianie kwestii administracyjnych. Jak wdrożyć taką aplikację efektywnie? Na pytanie odpowiadają zaproszeni eksperci, praktycy biznesu.

5. Czy członkom twojego zespołu doskwiera samotność?

Jedną z wad pracy hybrydowej jest dla wielu osób poczucie izolacji, wrażenie zepchnięcia na margines organizacyjnych wydarzeń, coś, co moglibyśmy nazwać służbowym FOMO (fear of missing out, strach przed tym, że omija nas coś ważnego). Okazuje się jednak, że nie jest to uczucie zarezerwowane wyłącznie dla ludzi pracujących zdalnie bądź hybrydowo. Zastanówcie się, czy wasi pracownicy nie czują się samotni, mimo że otacza ich mnóstwo innych ludzi? Czy coś można z tym zrobić?

Monika Żuber-Mamakis

Redaktorka „ICAN Management Review” oraz „MIT Sloan Management Review Polska”

Polecane artykuły


Najpopularniejsze tematy