Najpopularniejsze tematy:

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

Premium

Subskrybenci wiedzą więcej!

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Wybierz wariant dopasowany do siebie!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
5 nieoczywistych tekstów na temat sztucznej inteligencji, które chciałbyś znać

Dziś sztuczna inteligencja bywa wytrychem marketingowym i buzzwordem. Czym jest jednak w istocie? Sama sucha definicja nie wystarczy, by ją opisać, bowiem z definicją sztucznej inteligencji jest jak ze statystyką – mówi dużo, ale nie powie tego, co najważniejsze. Dlatego proponujemy 5 unikatowych tekstów o AI, które mogą przybliżyć nas do prawdy.

1. Czy sztuczna inteligencja istnieje?

Zacznijmy od lekkiej kontrowersji. Według ogólnej i najbardziej znanej definicji AI to „gałąź informatyki, w ramach której komputery mogą wykonywać operacje będące zazwyczaj domeną ludzkich umysłów”. Przyjmując, że AI to dział informatyki mający na celu symulowanie działania ludzkiego mózgu, trzeba dojść do wniosku: tak naprawdę sztuczna inteligencja nie istnieje. Ktoś mógłby w tym miejscu powiedzieć: „Stop, halo, halo, jak to NIE ISTNIEJE?”.

2. A jeśli istnieje, to czy ma poczucie humoru?

Czy poczucie humoru może być elementem działania algorytmu? Okazuje się, że memy tworzone przez sztuczną inteligencję mogą być nie gorsze od grafik wrzucanych do sieci przez żywych internautów. Ale czy to oznacza, że AI będzie brylować w towarzystwie, opowiadając dowcipy?

3. I czy konsumenci już teraz mają powody, by za nią nie przepadać, bo...

Skrzyżowanie analityki big data, uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji są obecnie być może najjaśniejszym punktem globalnej gospodarki. Zarazem jednak sztuczna inteligencja napotyka na coraz poważniejszy opór ze strony konsumentów – zagraża ich autonomii. W tej sytuacji pomóc mogą trzy rozwiązania.

4. ...taka zwykła AI, a potrafi tworzyć lepsze połączenia awokado i krzesła...

AI może być kreatywna i innowacyjna, stąd pozostanie jej tylko krok do stania się empatyczną. Warto zauważyć, że to właśnie rozwój sztucznej inteligencji sprawia, że umiejętności miękkie stają się coraz ważniejsze. W założeniu dlatego, że są trudne do zautomatyzowania. W praktyce, gdy tylko roboty posiądą umiejętności miękkie, nasza ludzka twierdza rozsypie się jak domek z kart.

5. ...i przyczynia się do trollingu patentowego

Australijski Sąd Federalny orzekł, że sztuczna Inteligencja (AI) może zostać wpisana we wniosku patentowym jako wynalazca. Ta sytuacja może doprowadzić do wzmożenia zjawiska tzw. trollingu patentowego, utrudniając proces wprowadzania innowacji.

AI jaka jest, każdy (nie)widzi

Zdaniem wielu liderów, sztuczna inteligencja i technologie kognitywne stanowią obecnie najbardziej rewolucyjne siły, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć w najbliższym czasie. Aby zrozumieć złożoność sztucznej inteligencji, czasem warto wyjść poza schematyczne narracje wokół tego zagadnienia i spojrzeć nieco z boku na temat.


Najpopularniejsze tematy