Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

9 cech pracownika przyszłości

· · 4 min
9 cech pracownika przyszłości

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że na naszych oczach odbywa się czwarta rewolucja przemysłowa. Coraz częściej słyszymy o robotach wyglądających jak ludzie, maszynach przeprowadzających samodzielnie operacje czy samochodach, które jeżdżą bez kierowcy. Jak nadążyć za rozwijającym się światem, w którym obcowanie z nowoczesnymi technologiami staje się codziennością? I przede wszystkim: jakie cechy powinniśmy rozwijać, aby być spełnionymi i cennymi dla firm pracownikami?

Partnerem materiału jest SAMSUNG.

Zobacz raport „Pracownik przyszłości”

Postęp cywilizacyjny jest nieunikniony i dzieje się na naszych oczach. Z raportu Pracownik przyszłości przeprowadzonego przez infuture hatalska foresight institute wynika, że aby być atrakcyjnym kandydatem na pracownika, musisz rozwijać nie tylko twarde umiejętności. Już niedługo coraz większą rolę będą odgrywały kompetencje miękkie, a także sprawne łączenie wiedzy z kilku dziedzin. To właśnie te umiejętności będą miały kluczowy wpływ na to, czy odnajdziesz się na dynamicznie przekształcającym się rynku pracy.

Dwudziesty pierwszy wiek to czas cyfryzacji, a także zmian w podejściu do planowania kariery. Rozwój technologiczny oraz większa dostępność narzędzi, dzięki którym możesz stać się niezależnym pracownikiem, umożliwią to, co wydawało się do tej pory nieosiągalne. Coraz więcej ludzi będzie całkowicie odrzucać najbardziej popularny sposób wypełniania obowiązków. Czy umiejętności, jakie w tym momencie liczą się na rynku pracy, pozostaną kluczowe w przyszłości? A może znikną zawody, które dzisiaj są uważane za pożądane i dobrze płatne? Które z cech warto w sobie rozwijać, aby wykorzystać je za 10 lat?

Nie daj się zaskoczyć i zobacz, nad jakimi 9 cechami kluczowymi dla rozwoju warto pracować. Dzięki ich udoskonaleniu nowe wyzwania zawodowe nie będą stanowiły dla ciebie problemu.

Bądź elastyczny

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub całkowicie porzuca etat na rzecz bycia freelancerem. Praca przyszłości nie będzie polegała na siedzeniu przez 8 godzin za biurkiem ani na automatycznym, bezrefleksyjnym wykonywaniu kolejnych zadań. Aby nadążyć za tempem zachodzących na rynku pracy zmian, musisz być elastyczny. Ciągła nauka nowych rzeczy będzie naturalną częścią dnia każdego pracownika przyszłości. Dzięki dużej dostępności informacji oraz wielu źródłom, z których będziesz mógł skorzystać, z łatwością przyswoisz ich więcej. W byciu elastycznym pomocne okaże się używanie najnowszych technologii. Telefon, który do tej pory miał ograniczone funkcje, zamień na nowszy model, który będzie pełnił rolę osobistego asystenta, gotowego służyć pomocą w każdym miejscu i o każdej porze dnia.

Rozwój jako wyznacznik sukcesu

Korzystanie z zaawansowanych rozwiązań technologicznych wymusi ciągły rozwój zawodowy. Aby nadążyć za nieustannie zmieniającym się światem, zadbaj o poszerzanie własnych horyzontów. Do zebrania wszystkich istotnych dla ciebie informacji w jednym miejscu potrzebny będzie nośnik danych. Pomocny może stać się Galaxy Note 9 wyposażony w pamięć, którą można zwiększyć aż do 1 TB. Ułatwiony dostęp do informacji zmobilizuje cię do nieustannej pracy nad sobą.

Innowacyjność odmieniana przez wszystkie przypadki

Już dzisiaj obserwujemy na rynku pracy zmiany, które pokazują, że linearny przebieg kariery na zawsze odszedł w niepamięć. Co więcej, coraz częściej wymaga się od nas nieszablonowego myślenia, które będzie wyznaczało kurs naszego rozwoju. Bycie innowacyjnym, chociaż niełatwe, pozytywnie wpływa na proces samorealizacji. W świecie nieustającego postępu technologicznego innowacyjność to kluczowa cecha pracownika przyszłości.

Mobilność kluczem do sukcesu

Freelancer stanie się panem swojego życia i czasu. W wielu przypadkach praca będzie opierała się na systemie wolontariackim lub odbywała w czasie wyznaczonym przez nas samych. Pomyśl o takim scenariuszu: jest piękna pogoda, masz ochotę na spacer po lesie, ale chcesz również wiedzieć, co dzieje się z twoimi sprawami zawodowymi. Dzięki supermocnej baterii i niezwykle szybkiemu procesorowi, w jaki jest wyposażony najnowszy Galaxy Note 9, w każdej chwili będziesz mógł sprawować kontrolę nad tym, co dzieje się w twojej pracy. Niezależnie od tego, czy jesteś na spacerze w parku, na spotkaniu ze znajomymi, czy na wystawie w galerii sztuki. Dzięki pomocy osobistego asystenta w każdej chwili będziesz mógł przenieść się do pracy i trzymać rękę na pulsie.

Nie jesteś komunikatywny? Zmień to

Komunikatywność to nie tylko umiejętność swobodnego wyrażania myśli, ale i uważnego słuchania i wyciągania wniosków. To cecha, której ważność potwierdzana jest każdego dnia w trakcie wykonywania obowiązków. Jeśli ciągle masz problemy ze zrozumiałym wyrażaniem swojego punktu widzenia, koniecznie zacznij pracować nad wyeliminowaniem słabych punktów. Pracownik przyszłości to człowiek, który łączy specjalistyczną wiedzę z kompetencjami miękkimi.

Liczy się efektywność i szybkość podejmowania decyzji

W rozwiniętym technologicznie świecie pożądane będzie szybkie podejmowanie decyzji oraz efektywność w działaniu. Nie wystarczą już same chęci. Liczy się tu i teraz. Praca pod presją czasu to naturalne następstwo dynamicznie rozwijającego się świata. Podejmowanie ryzyka i trafnych decyzji stanie się łatwiejsze, kiedy będziesz wiedział, że twoje dane i wszystkie pomysły są bezpieczne. System Knox, z którego korzystano, tworząc najnowszy Galaxy Note 9, pozwoli zabezpieczyć to, na czym najbardziej ci zależy, a ty będziesz mógł skupić się na rozwoju nowych kompetencji.

Multitasking? Nie ma problemu!

Wielozadaniowość to bardzo ważna umiejętność pracownika przyszłości. Konieczność wielokrotnego przebranżawiania się w trakcie kariery zawodowej będzie całkowicie naturalnym zjawiskiem. Jak nadążyć za pokoleniem Z, najmłodszymi jak na razie na rynku pracy, dla których korzystanie ze zdobyczy technologii jest całkowicie naturalne? Czy od multitaskingu da się uciec?

Coraz bardziej pożądana kreatywność

Aby poradzić sobie z wyzwaniami, które wynikają z pracy w wolnym zawodzie, nie wystarczy już bycie dostępnym. Teraz będzie liczyła się kreatywność! Jak odnaleźć w sobie gen ciągłego myślenia twórczego, które będzie prowadziło do powstawania nowych koncepcji? To pytanie spędza sen z powiek ludziom, którzy jeszcze nie odkryli, że wykorzystując dostępne technologie, możemy oddziaływać na nasz rozwój. Aby pobudzić kreatywność, wystarczy na przykład codziennie pisać odręcznie kilka słów. Tak prosta czynność aktywuje o wiele więcej obszarów mózgu niż ciągłe stukanie w klawiaturę. Nie zawsze mamy jednak pod ręką długopis i kartkę. To żaden problem, jeśli będziesz mieć przy sobie Galaxy Note 9, który jest wyposażony w wielofunkcyjny rysik S Pen umożliwiający tradycyjne pisanie w każdych warunkach.

Bądź inspiracją dla innych

Pracownik przyszłości gra zespołowo i dzieli się swoją wiedzą z innymi. Inspiruje też młodszych stażem kolegów. W każdej chwili musisz być gotowy na rozwiązywanie pojawiających się problemów i reagowanie w kryzysowych sytuacjach.

Dynamika zachodzących na świecie zmian będzie coraz bardziej oddziaływała na nasze wybory zawodowe. Wiesz już, jakie cechy powinien mieć pracownik przyszłości oraz dzięki jakim narzędziom możesz je łatwo rozwijać. Tylko od ciebie zależy, jak potoczy się twoja kariera i czy będziesz samodzielnym, spełnionym pracownikiem, który wyznacza trendy.