Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

6 wskazówek, które pomogą ci poradzić sobie z zazdrością

· · 2 min
6 wskazówek, które pomogą ci poradzić sobie z zazdrością

Twój kolega dostał podwyżkę? Rozpoczął pracę nad ciekawym projektem, którym ty chciałeś się zająć? Zazdrość nigdy nie jest łatwa do opanowania. Zanim po raz kolejny pozwolisz jej przejąć stery, zastanów się, co tak naprawdę może być jej przyczyną.

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Cincinnati, pracownicy, którzy odczuwają zazdrość w stosunku do swoich kolegów, są zdecydowanie mniej produktywni. Skupiając się na egoistycznych pobudkach, zamiast na zadaniach, automatycznie obniżają swoją efektywność.

Gdy drażnią cię zawodowe sukcesy innych, zaczynasz się pogrążać w rozmyślaniach. Analizujesz wszystkie sytuacje, porównujesz się z kolegami, wyolbrzymiasz nawet najdrobniejsze wyrazy uznania, jakimi szef obdarza innych. Próbujesz uleczyć urażoną dumę, pogrążając rywali, i tak oto światu objawia się twoje drugie ja.

Niektórzy tak bardzo koncentrują się na współzawodnictwie, że zapominają o własnej pracy. Spójrzmy, co przydarzyło się dwóm kolegom: Szymonowi i Tomkowi, menedżerom w prestiżowej firmie, których wszyscy uważali za duszę zespołu. Na początku byli przyjaciółmi. Stanowili dla siebie nawzajem źródło inspiracji i przeciwwagę.

Zostań mistrzem zarządzania sobą »

Choć Tomek osiągał lepsze wyniki, Szymon miał osobowość i kontakty, dzięki którym zyskiwał więcej uwagi, szans i uznania zarówno w firmie, jak i poza nią. Z początku Tomek tłumił narastające poczucie zazdrości, tłumacząc sobie, że w końcu jego lepsze wyniki przemówią same za siebie. W miarę jak Szymon piął się coraz wyżej, zawiść wzięła jednak górę. Tomek krytykował kolegę w rozmowach ze współpracownikami, okazywał złość, gdy Szymon zabierał głos na spotkaniach. Stopniowo zaczął wycofywać się z życia firmy, odciął się od kolegów z zespołu, nie chciał już pomagać tak chętnie jak kiedyś.

Dawniej Tomek był gwiazdą, a teraz brakowało mu pasji. Wkrótce jego wyniki zaczęły się pogarszać. Jak to się stało, że jeden z najlepszych menedżerów tak bardzo się zmienił? W końcu podczas któregoś spotkania Tomek zaatakował Szymona i to był koniec ich relacji zawodowych, a także koniec samego Tomka. Szymon dalej odnosił sukcesy, a Tomek odszedł z firmy.

Niekontrolowane uczucie zazdrości oraz zachowania, które mu towarzyszą, mogą zmienić twoje miejsce pracy w koszmar. Odpuścić nigdy nie jest łatwo, zwłaszcza kiedy jesteś pewien swoich przekonań. Jak więc nie dopuścić do sytuacji, w której znalazł się Tomek?

Oto 6 wskazówek, które pomogą ci poradzić sobie z zazdrością.

Kontroluj swoją ambicję

Nie marnuj niepotrzebnie energii na wysłuchiwanie, czego nie zrobił lub co zrobił twój kolega na stanowisku menedżerskim. Masz swoje zadania, za które jesteś odpowiedzialny i to właśnie na nich powinieneś się skupić. Pokaż się od najlepszej strony, a może wkrótce to właśnie ty zostaniesz doceniony.

Zadbaj o dobry przepływ informacji

Informacja jest tutaj kluczowa, dlatego ważne jest to, aby twój szef komunikował wszelkie zmiany kadrowe. Jasne się stanie, jakich umiejętności poszukuje firma oraz które kompetencje powinieneś rozwijać. Otworzy ci to wtedy drogę do szybszego awansu w przyszłości.

Nie angażuj się

Czasami emocje potrafią wziąć górę nad rozumem. Jeśli jesteś świadkiem sceny zazdrości, która bezpośrednio cię nie dotyczy, nie angażuj się w nią. Zrób to tylko wtedy, kiedy będzie to niezbędne, a twoi koledzy nie potrafią znaleźć właściwego rozwiązania.

Unikaj nieporozumień

Ludzie bardzo często są o siebie zazdrośni z powodu nieporozumienia. Komunikacja jest niezbędna. Słuchaj, dowiedz się, dlaczego dana osoba czuje się w taki, a nie w inny sposób. Postaraj się wyjaśniać wszystkie niedopowiedzenia.

Określ jasne zasady

Ważne jest to, aby menedżerowie mieli świadomość, jak funkcjonuje polityka biurowa. Szef musi być uczciwy przy delegowaniu zadań, doceniać swoich podwładnych oraz ich umiejętności. Pewni pracownicy to tacy, którzy mniej przejmują się innymi, a co za tym idzie – nie są o siebie zazdrośni.

Znaj swoją wartość

Nawet kiedy obudzi się w tobie uczucie zazdrości, nie zapominaj, że sam jesteś wartościową osobą. Nie skupiaj się na zawiści, pomyśl, że jesteś wyjątkowy.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Bądź mistrzem produktywności! »

Ewelina Sierocińska

Marketing Activation Coordinator w KRM Sp. z o.o. Wcześniej menedżer marketingu ds. książek w ICAN Institute

Polecane artykuły